Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


20 cigaret marihuany můžete mít beztrestně?

27.03.2008, 03:40   |   MiR   |   komentářů (2)

Za cigaretu marihuany do vězení? Určitě si mnoho čtenářů vzpomene, že mnoho takových případů se v minulosti stalo. Byli tak kriminalizováni mladí, často jinak bezúhonní studenti, kteří si někde na veřejnosti zapálili jointa, nebo je prostě někdo nahlásil.

Nejasná formulace=kriminalizace mladých

Svojí úlohu zde sehrála velmi nejasná a vágní formulace obsažená v trestním zákoně. O množství větším než malém. Co si kdo pod touto větou může představit? Cigaretu? Krabičku či sáček? Celou rostlinu, dvě rostliny nebo paličku?

Tato formulace byla skutečně velmi nešťastná a dala státní moci do ruky obrovskou moc a prostor ke svévůli. Každý komu se v ruce objevila byť jen cigareta s „trávou“ mohl být stíhán, se všemi následky a starostmi, které to pro něj mělo.

Připomeňme že formulace o množství větším než malém nesměřovala ke stíhání a lepšímu odhalování dealerů, tedy lidí nejnebezpečnějších, kteří na jiných vydělávají, a kteří skutečně do vězení, patří. Naopak státní orgány dostaly nástroj jak stíhat uživatele, můžeme říci, že i oběti mó;dní vlny, kdy je kouření konopí prostě mó;dou, ať už si to připouštíme nebo ne.

Kouříme, protože to dělají všichni ostatní

Většina mladých lidí zkusí trávu prostě jen proto, že to dělá parta, kamarád, a chtějí to zkusit taky. Už v tu chvíli se dopouštějí trestného činu? Například za nabízení druhému? To vše jsou otázky na něž nikdo nezná odpověď, dokonce ani ti, kteří mají vyšetřovat. Nikdo z nás tak neví, co se ještě smí a co nesmí. A toto prostě odporuje právní jistotě a zcela degeneruje právní vědomí mladých lidí.

Jak má mladý člověk mít pocit spravedlnosti a jistoty, když je stíhán za to co dělá dle průzkumů až 40 % mladých lidí, kteří již kouřit trávu zkusili, nebo jí nepravidelně užívají? Měl prostě právě on smůlu, protože ho někdo nahlásil, nebo zahlédl?

20 cigaret marihuany nebude trestné

Brzy by však této současné praxi měl být konec. Vláda připravuje novelu zákona, která by jasně vyjmenovala co trestné je a co není. V tu chvíli bude každý mladý člověk vědět, že pokud bude mít u sebe 3 rostliny konopí, riskuje, že bude trestně stíhán, pokud bude odhalen.

Dle návrhu by mohl mít člověk u sebe maximálně 3 rostliny konopí a 20 cigaret marihuany, větší množství už by bylo trestným činem. Přelomové je také fakt, že zákon už bude rozlišovat měkké a tvrdé drogy.

Pokud však bude mít menší množství, např. jen gram hašiše, trestní stíhání mu nehrozí. A zaplatí pokutu za přestupek. Nic víc a nic míň se po zákonodárcích nevyžadovalo, než aby odstranili nejasné a vágní formulace, které si každý mohl vysvětlovat po svém, a zavedli jasná pravidla. Můžeme jen doufat, že nyní se to skutečně podaří.

TIP

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci

Prohledat jednotlivé výrazy - 20 cigaret marihuany můžete mít beztrestně?

20 , cigaret , marihuany , můžete , mít , beztrestně? ,

20 cigaret marihuany můžete mít beztrestně?

Co je a co není trest....

Děkuji za poměrně přesné popsání situace, ale rád bych upozornil na hodně velkou...

Re:

Já bych řekl, že titulek je zvolen správně. Pokuta v současném znění je totiž pr...

Diskutovat

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka