Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

28. říjen, státní svátek. Máme být na co hrdí?

28.10.2008, 09:53   |   Blog čtenáře   |   komentářů (0)

Vznik našeho státu před 90 lety je jistě velmi významné výročí. Nicméně máme být skutečně na co pyšní a hrdí? Ano, vznik našeho státu provázela obrovská očekávání a touha po svobodě, demokracii ale i lepší životě všech občanů státu.

Ve své době byla ČSR přímo vzorem demokracie. Pro mnoho lidí zejména z řad dělníků však vznik republiky neznamenal naplnění touhy po lepším životě, což znásobila velká hospodářská krize. Zejména pohraničí se sudetskými němci bylo krizí postiženo nejvíce a to za velmi malého zájmu naší vlády, což otevřelo cestu k vlivu nacistů. Neřešení problémů hospodářské krize ve třicátých letech bylo první velkou chybou našeho státu a naší reprezentace. Tento nezájem vedl následně k Mnichovské dohodě.

Ani Mnichovská dohoda není pouze o problému, zda jsme se měli či neměli bránit sami německé armádě, což by znamenalo samozřejmou porážku. Obrana země, či vydání pohraničí už byl pouze následek událostí předešlých. Samo uzavření Mnichovské dohody pak svědčí o nezvládnuté zahraniční politice ČSR. Pokud by skutečně byl vyvinut větší tlak na získání spojenců a uzavření kvalitních závazných paktů, pak by k Mnichovské dohodě nemohlo nikdy dojít.

Stačilo aby alespoň jedna ze západních velmocí zůstala na straně Československa a obrana zumě by měla smysl. Nepochopení u Francie a Velké Británie způsbilo především jak se dnes říká špatné vysvětlování situace a postojů naší vlády k problémům Němců v pohraničí. Správně ani nefungovala komunikace se sudetskými Němci, kdy v celém pohraničí nefungoval bezchybně ani jeden česky vysílaný rozhlas.

Mnichovská dohoda tak byla výsledkem špatné práce a špatné komunikace naší vlády.

Následná léta spojená s perzekucí našeho národa jsou spojená jak s potupou, zradou a kolaboratnstvím, tak s nesmírnou odvahou odbojářů. Stejně jako s největší šedou frontou obyčejných občanů, kteří se snažili pouze přežít.

Lze jen posoudit, zda v našem národě bylo početně více aktivních kolaborantů, než aktivních odbojářů. Mám obavu, že první skupina byla mnohonásobně větší.

Léta komunismu a porážka demokracie je obecně známá záležitost. Jen musíme připomenout, že komunistům k cestě k moci pomohli především naši občané, kteří ztratili ve stínu Mnichovské dohody respekt a víru k demokracii. Lidé si KSČ ve volbách svobodně zvolili a velká část národa ji pomáhalo ujmout se totální moci.

Následný vývoj také není pouze o násilné vládě a porušování lidských práv ze strany komunistů, ale především o pasivní podpoře národa komunistické ideologii. Absence masového odporu, byť pasivního, neschopnost k reformám, které přišly až za dlouhých 20 let, to vše vedlo k upevnění moci komunismu. Samozřejmě se pak STB a jiným složkám lehce likvidovali špioni a zrádci, kteří zůstali osamoceni ve svém boji a stali se pro režim snadnou obětí.

Historie našeho národa je soubor událostí na které můžeme či nemusíme být hrdi. Važme se však toho, že umíme fungovat jako národ, jako národ úspěšný a před naším státem stojí jistě lepší budoucnost než před našimi předky.

Prohledat jednotlivé výrazy - 28. říjen, státní svátek. Máme být na co hrdí?

28. , říjen, , státní , svátek. , Máme , být , na , co , hrdí? ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka