Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Autem na dovolenou: Risk, nebo pohoda?

03.07.2008, 01:23   |   MiR   |   komentářů (0)

To vše je třeba si před cestou dobře rozmyslet. Největší důraz bychom však hned zpočátku měli klást na stav našeho automobilu. Rozhodně se nevyplatí riskovat dlouhou cestu s automobilem, o němž nejsme přesvědčeni, že je na cestu dobře či dostatečně připraven.

Spolehlivý automobil je základ

Zcela určitě není vhodné vydat se na cestu s právě pořízeným ojetým automobilem, který dosud dobře neznáte. Stejně tak není vhodné vyjet s automobilem, u kterého tušíte, že něco není v pořádku. Před cestou tedy nechte automobil pečlivě zkontrolovat, zda je skutečně schopný náročné a dlouhé jízdy.

V případě poruchy v zahraničí se můžete dostat do velmi nebezpečných situací. Uvíznout na dálnici několik tisíc kilometrů od domova rozhodně není příjemná představa. Navíc ceny oprav v zahraničí mohou být až několikanásobně vyšší než u nás, stejně jako odtahové služby a ceny za parkování nepojízdného vozidla.

Dovolená se vám tak může prodražit až o několik desítek tisíc korun.

Hodně pití a časté zastávky

Před cestou si do automobilu připravte dostatečné zásoby nápojů, případně něco malého k jídlu. Může se vám stát, že se ocitnete v zácpě nebo koloně až na několik hodin a je dobré mít alespoň skromné zásoby při sobě. Řidiči by si měli sebou rozhodně vzít nápoje obsahující kofein a jiné povzbuzující nápoje, které v přiměřené míře zvyšují krevní tlak a mohou tak omezit únavu řidiče.

Ale na tyto prostředky se rozhodně nespoléhejte. Mnohem důležitější jsou pravidelné přestávky a trochu aktivního pohybu, který vám opět dodá energii na další cestu a pomůže odstranit únavu. Rozhodně je též vhodné poslouchat v autě svižnou hudbu a nemít přetopeno. Teplo v automobilu může u mnoha řidičů vést k únavě.

V tomto případě by muži určitě neměli ustupovat ženám, které právě často dávají přednost teplému prostředí v autě, právě v nočních hodinách.

Především v zaostalejších zemích doporučujeme mít neustále v nádrži dostatečné množství paliva. Spoléhat se např. v Rumunsku na blízkou čerpací stanici v Karpatech může být riskantní. I když je nutné říci, že situace se i v těchto zemích podstatně zlepšuje.

Kam nejčastěji jezdíme?

Jednoznačně nejpreferovanější zemí pro autoturistiku je Chorvatsko. Jen v minulém roce vyjelo k našim slovanským bratřím více než 650 000 Čechů. Velká část právě automobilem.

Výhodná je především dostupnost. Až na výjimky jedete celou cestu po kvalitních Rakouských, Německých či Italských dálnicích. V loňském roce byla navíc otevřena nejdelší Chorvatská dálnice. Musíme však také upozornit, že právě Chorvatsko a Slovinsko jsou země, kde havaruje a umírá nejvíce Čechů.

Itálie je stejně jako Chorvatsko dobře dostupná. Cestu však prodražuje dálniční mýto, které musíte za použití dálnic v Itálii platit. Mezi nejnavštěvovanější letoviska patří Bibibione, Rimini či Palmová riviéra. Upozorňujeme zde však na jistý neochotný přístup Italů k pravidlům silničního provozu a jejich "agresivitu", a na to je třeba se též připravit.

Francie, především jižní pobřeží je navštěvované výrazně méně. Ač je tato část Francie nádherná, hlavní roli zde hraje relativně velká vzdálenost a vysoké poplatky za použití dálnic ve Francii.

Stejně tak je Francie poměrně drahá, i když v hypermarketech, stejně jako u nás, můžete nakoupit podstatně levněji. Výhodou, především pro některé řidiče je, že ve Francii můžete mít beztrestně při jízdě v krvi do 0,5 promile alkoholu.

Slovensko - Často navštěvovaná země, která je pro nás velmi dostupná. Oceníme především malou vzdálenost, zejména západní a střední části Slovenska. Důležitá je i jazyková blízkost, kdy se na Slovensku bez problémů domluví snad každý.

Potěší jistě i přijatelné ceny, které jsou srovnatelné s našimi. Nevýhodou je poměrně špatný stav silnic, který je spíše v odlehlejších částech mnohem horší než u nás.

Německo - Německo je Čechům velmi blízké, nejen svou polohou našeho souseda. Výhodou jsou dálnice zdarma, často neomezená rychlost na dálnicích, velmi kvalitní služby a dnes již přijatelné ceny. K návštěvě můžeme doporučit Baltské pobřeží, Německou část Alp, či Porýní, které je nádhernou přírodní scenérií.

#foto5

 

Prohledat jednotlivé výrazy - Autem na dovolenou: Risk, nebo pohoda?

Autem , na , dovolenou: , Risk, , nebo , pohoda? ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka