Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Až 400 korun měsíčně na daň z nemovitosti? Je už běžnou realitou!

26.05.2009, 01:54   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (1)

Reforma daní nepřinesla jen snížení daně z příjmů či růst DPH, přinesla také až několikanásobné zvýšení daně z nemovitostí. Právě zvýšení této daně se začíná nyní projevovat. Lidé mohou zaplatit o několik set až tisíc korun více.

Ministerstvo financí totiž v rámci daňové reformy dalo obcím a městům možnost, aby mohly zvýšit tzv. koeficient na jehož základě se vypočítává konečná daň z nemovitostí. Města a obce tak mohly zvýšit koeficient až pětinásobně. 

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz

na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

________________________________________________________________________________________________________________________________

Výše daně z nemovitostí majitele šokovala

Do konce května je totiž nutné zaplatit daně z nemovitostí. Překvapeným majitelům bytů, domů či pozemků tak přišla od finančních úřadů složenka s částkou, která mohla být několikanásobně vyšší než loni. Přestože se o zvýšení daní ví už od října minulého roku, nejedná se o informaci, kterou bych se vedení měst a obcí chlubilo, proto bylo mnoho poplatníků z nové vyšší částky výrazně překvapeno.

Obce a města se ke zvýšení daní z nemovitostí odhodlaly právě v době ekonomické krize, kdy se výpadek příjmů obcí a měst odhaduje až na 17 miliard korun za rok. Právě zvýšení daní z nemovitostí, které může obcím část výpadků příjmů kompenzovat, je vítaným nástrojem.

Malé obce musí se zvýšením daně nakládat opatrně

Již dnes se totiž vesnice vylidňují a mnoho především mladých lidí se stěhuje do měst. Obce tak nové občany musí lákat nejrůznějšími výhodami. A právě zvýšení daní z nemovitostí může jejich snahu ohrozit. Až několika tisícové daňové zatížení domu a pozemku může být poměrně velkou zátěží pro rodinný rozpočet. Navíc příjmová úroveň na venkově je výrazně nižší, než ve velkých městech.

Města ohrožuje krize i údržba chodníků

Města a obce neohrožuje jen ekonomická krize a s ní související výpadek příjmů. Od příštího roku se totiž stanou zodpovědnými za stav chodníků a jejich údržbu v zimním období včetně odpovědnosti za škodu majetkovou i škodu na zdraví.

Tato nová povinnost, kterou do současné doby měli vlastníci přilehlých domů, tak nově výrazně zatíží rozpočty měst a obcí. Lze tak předpokládat, že města a obce, které ještě ke zvýšení daní z nemovitostí nepřistoupily se k tomu mohou odhodlat příští rok.

Až 400  korun měsíčně na dani za dům? Může být realitou

Daň z nemovitostí je poměrně často kritizovaná daň. Problémem je především její náročná správa a výběr. Odhaduje se, že náklady na výběr této daně v mnoha případech překračují skutečnou výši vybraných finančních prostředků. Na rozdíl od našich západních sousedů nebyla do současné doby daň z nemovitostí vysoká. To se však razantním zvyšováním daně může změnit. Nemusí tak být daleko doba, kdy za rodinný dům ve středně velkém městě budeme platit i 400 korun měsíčně na dani z nemovitosti.

Prohledat jednotlivé výrazy - Až 400 korun měsíčně na daň z nemovitosti? Je už běžnou realitou!

, 400 , korun , měsíčně , na , daň , z , nemovitosti? , Je , , běžnou , realitou! ,

Až 400 korun měsíčně na daň z nemovitosti? Je už běžnou realitou!

Názor

Tady stát trestá nás,kteří jsme se dřeli a šetřili na vlastní bydlení.Zatim co l...

Diskutovat

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka