Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Banky nepůjčují: Podnikatelé jsou ohroženi

17.12.2008, 01:49   |   HK   |   komentářů (0)

Česká národní banka podle neoficiálních informací v příštím týdnu opět sníží úrokové sazby, a to o půl procentního bodu. Zmírnění měnové politiky vyžaduje klesající inflace, recese v západní Evropě a také výrazné snížení úroků hlavními centrálními bankami ve světě, uvedli ekonomové.

 

„Po nedávném snížení o tři čtvrtiny procentního bodu se jedná se o další pozitivní krok ze strany ČNB. Snížení úrokových sazeb je podle Hospodářské komory jedním z opatření řešení současné hospodářské situace v oblasti měnové politiky,“ říká Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky.Pro podniky i domácnosti je takový stav většinou příjemný, protože úroky z úvěrů jsou nízké a půjčené peníze levnější. Problém je však dnes na straně komerčních bank, které nepochopitelně úrokové sazby nesnižují a pouze si ponechávají větší marže. Levnější peníze, kdy se nabízí výhodnější úvěry a půjčky tak i přes snahu ČNB zatím od komerčních bank nejsou, zdůrazňuje Petr Kužel.

 

Lepší dostupnost finančních zdrojů je pro podnikatele při tom zásadním předpokladem toho, aby mohli lépe čelit současným problémům ekonomiky a zároveň předpokladem jejich stability a dalšího růstu.

 

„Ztížený přístup jak k provozním tak investičním úvěrů mají dnes zejména malé a střední podniky a živnostníci, jejichž přístup k finančním zdrojům je podstatně složitější než u větších, zavedených podniků,“ říká prezident hospodářské komory Petr Kužel. „Banky v České republice jsou díky nám jedny z nejziskovějších v celé Evropě, hospodaří s našimi penězi, a proto by měly více naslouchat našim potřebám. Je důležité, aby banky v tomto složitém období přistupovaly k potřebám firem více realisticky, co se týká stanovení podmínek a poskytování úvěrů, když to nejvíce potřebují a zároveň si uchovaly dlouhodobou důvěru svých klientů,“ uzavírá Petr Kužel.

 

Právě malé a střední podniky jsou při tom základním pilířem ekonomiky, neboť generují takřka polovinu celkového výkonu ekonomiky.

.

Prohledat jednotlivé výrazy - Banky nepůjčují: Podnikatelé jsou ohroženi

Banky , nepůjčují: , Podnikatelé , jsou , ohroženi ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka