Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Bezplatné tři dny nemoci jsou pro podnikatele výhodné!

10.06.2008, 01:47   |   HK   |   komentářů (0)

„Hospodářská komora České republiky vítá nový návrh ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, který řeší vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci,“ říká Petr Kužel, nový prezident Hospodářské komory České republiky.

Návrh, který chce ministr práce a sociálních věcí prosadit do novely zákona o nemocenské, kterou mají na programu jednání poslanci, předpokládá, že výplata nemocenské v prvních třech dnech nemoci se vrátí na svou původní sazbu 25 procent vyměřovacího základu. Od nového roku by se nemocenská v prvních třech dnech nemoci opět neměla vyplácet.

Rozhodnutí Ústavního soudu podlamuje ekonomiku

Ústavní soud k 30. červnu zrušil vládní opatření platné od počátku letošního roku, podle kterého nemají nemocní v prvních třech dnech nemoci nárok na nemocenské dávky.

Od července tak platí, že od prvního do třicátého dne nemoci dostávají zaměstnanci na nemocenské 60 procent svého vyměřovacího základu. Toto rozhodnutí je podle názoru Hospodářské komory České republiky nejen nesystémové, ale hlavně podlamuje ekonomiku v situaci, kdy všem podnikatelům bez výjimky chybějí pracovníci.

Pro podnikatele tak návrh ministerstva práce a sociálních věcí znamená přijatelné řešení situace se zaměstnanci, kteří nemoc pouze předstírají z důvodu vyřizování osobních záležitostí.

Češi systém silně zneužívali

Již dříve jsme upozorňovali na fakt, že Češi jsou z minulosti zvyklí zneužívat existující systém pojištění a podle počtu návštěv u lékaře patřili k nejvíce nemocným národům v Evropě. To, že zákon o zrušení nemocenské první tři dny nemoci zafungoval, potvrdily okamžitě statistiky nemocnosti, která poklesla zhruba o dvacet procent.

„S neproplácením prvních tří dnů nemocenské jsme souhlasili. Opatření podle mne motivovalo zaměstnance čerpat nemocenskou opravdu jen v nezbytně nutných případech. Že šlo o správnou volbu, dokládají i statistiky. Zaměstnanci navíc nezřídka využívali možnosti připojistit se, aby v případě potřeby mohli nemocenskou čerpat i v této době. Otázkou tedy také je, jak s těmito pojistkami nyní nakládat,“ říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

 

Podnikatelé se nyní obávají přechodného období vyvolaného rozhodnutím soudu: Od června se vyplácí nemocenská první tři dny odpovídající 60 procentům platu. Hospodářská komora se obává, že se nemocnost nárazově zvýší. Firmy doufají, že sezó;nně nižší nemocnost tento náraz vyrovná.

Od roku 2009 bude vyplácení nemocenské jen na podnikateli

Od 1. 1. 2009 má být podle návrhu, který jde v těchto dnech do druhého čtení v Poslanecké sněmovně, zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnancům náhradu mzdy za dobu prvních 14 dní trvání pracovní neschopnosti.

Hospodářská komora České republiky odmítá, aby zodpovědnost za placení prvních dvou týdnů nemocenské přešla ze státu i na drobné zaměstnavatele.

„Takové opatření by citelně postihovalo zejména malé podnikatele, kteří by náročnost na zpracování náhrad mzdy a zvýšenou administrativu spojenou s vystavováním podkladů pro výpočet nemocenských dávek museli promítnout do částek na zpracování mzdové agendy“ zdůrazňuje Petr Kužel. 

Ti by měli dostat možnost alespoň po přechodné období vybrat si systém, který pro ně bude po administrativní stránce výhodnější. To znamená, zda tuto agendu povedou sami a stát jim uleví na pojištění, nebo zůstanou ve stávajícím systému a nemocenské dávky bude vyplácet Správa sociálního zabezpečení.

Prohledat jednotlivé výrazy - Bezplatné tři dny nemoci jsou pro podnikatele výhodné!

Bezplatné , tři , dny , nemoci , jsou , pro , podnikatele , výhodné! ,

Pozor na praktiky ČSOB. Stačí malá nepozornost!

Chtěl bych jen upozornit na situaci, která se mě stala letos  a může s... více »

Pojišťovací Kocourkov v Česku vládne

Jsem vdova. Můj manžel ještě když žil si platil životní pojištění. Přesněji řeče... více »

Pozor na pojišťovací agenty a jejich sliby

Dnes je mó;dní uzavírat pojištění na kdeco. Pojišťovací agenti vás dovedou při l... více »

Anketní otázka