Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Bič na nezaměstnané: Místo peněz dostanou poukázky!

15.06.2009, 01:20   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

V České republice se na sociálních dávkách pro nezaměstnané vyplatí více než 30 mld. Kč ročně. Z průzkumů vyplývá, že až 60 % příjemců sociálních dávek tyto dávky zneužívají.

Naše peníze končí v hernách a automatech

Peníze, které ostatní občané na daních zaplatí tak končí v automatech, u lichvářů, kupuje se za ně alkohol a cigarety. Nezaměstnaní tak tímto způsobem utrácí miliardy korun, které dostanou v podstatě zadarmo.

Stačí nahlédnout do některé z heren a většina osazenstva jistě nepatří k vydělávajícím a spořícím lidem, ale spíše k nezaměstnaným, někdy i kriminálním živlům apod. Peníze, které zaplatíme na daních tak paradoxně podporují herny, provozovatele automatů, hospody či lichváře.

Místo peněz poukázky

Některá města s tímto fenoménem již začala bojovat. Jako jedno z nejúčinnějších opatření se ukázalo vyplácení sociálních dávek ve formě poukázek. Za tyto poukázky mohou nezaměstnaní nakoupit pouze potraviny, nápoje, obuv, ošacení či hygienické prostředky. Na druhou stranu jsou města kritizována za to, že nezaměstnaní jsou omezeni ve svobodné volbě nakládat se „svými“ penězi a nemohou tyto prostředky často účelně použít právě na to co potřebují.

Porušují poukázky zákon?

Zástupkyně Ombudsmana tak provedla šetření především v Litvínově, kde se poukázkový systém používá nejvíce a došla k závěru, že tento způsob výplaty porušuje zákon.

Kritizován je hlavně plošný způsob vyplácení sociálních dávek v poukázkách. Poukázky tak dostává místo peněz každý žadatel bez ohledu na jeho postavení. Nezkoumá se tak, zda žadatel má nebo nemá možnost se na trhu práce uplatnit, či zda jde o samoživitelku, která nemá jinou možnost se uživit. Úřad ombudsmana se proto hodlá obrátit na Ministerstvo sociálních věcí a žádat změnu tohoto systému.

Nezaměstnaní se bouří

Nespokojení jsou i přímo nezaměstnaní, kteří si stěžují na nedostatek hotových peněz. Ztížil se jim totiž přístup k alkoholu či cigaretám, ale také nejsou schopni často splácet své dluhy jak splátkovým společnostem, tak lichvářům, kteří právě na sociálně neslabších vydělávají.

Poukázky snížily zneužívání sociální podpor

Města, která poukázkový systém zavedla si však výsledky pochvalují. Především se výrazně snížilo zneužívání sociálních podpor. Zároveň se snížil počet žadatelů o dávky. Lidé, kteří pracují na černo a dříve si pro dávky chodili si dnes pro poukázky nechodí. Mnoho nezaměstnaných si také našli urychleně práci, neboť nebyli schopni kvůli poukázkám udržet svůj dosavadní životní standard.

Prohledat jednotlivé výrazy - Bič na nezaměstnané: Místo peněz dostanou poukázky!

Bič , na , nezaměstnané: , Místo , peněz , dostanou , poukázky! ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka