Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Boj o poplatky ve zdravotnictví nekončí

02.07.2007, 13:00   |     |   komentářů (0)

Úvod debaty se zabýval otázkou, zda výzva, aby poplatků lidé od 1. ledna, kdy má zákon začít platit, neplatili, je porušením zákona či nikoli. David Rath citoval poslanecký slib, kde uvedl, že jako poslanec přislíbil dodržovat Ústavu a zdůraznil vykonávání mandátu "v zájmu všeho lidu." Dodal, že "ODS porušila ústavu tím, že ruší možnost získat bezplatnou zdravotní péči. Proto on podepsal petici, která vybízí k neplacení poplatků."

Tomáš Julínek uvedl, že výzvu považuje za "poslední zoufalý krok opozice, která neumí nic jiného než vše popírat a vyvracet." Připustil ale, že pokud se ale lidé budou řídit výzvou, tak ministerstvo zdravotnictví s tím těžko něco udělá. Dodal, že pokud lidé nezaplatí, stanou se dlužníky a bude s nimi tak dále zacházeno.

Podle Ratha je nový zákon "zbytečný a asociální, který způsobí, že lidé bez peněz od 1. ledna nedostanou náležitou péči." I dnes se platí za léky - doplatky. "Když je člověk bez peněz, tak s trochou dobré vůle projde a dostane léky, aniž by něco platil." Podle Ratha například nemocný důchodce zhruba týden před tím, než mu přijde důchod, bude mít problém získat potřebné léky, neboť mu je lékárník bez zaplacení nevydá.

Výzva je legitimní, ale ne legální

Děkan právnické fakulty UK Aleš Gerloch o výzvě k neplacení poplatků uvedl, že je sice legitimní ale není legální. Podle něj je předčasná a může být chápána jako tlak na rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o tom, zda zákon o placení poplatků ve zdravotnictví je v souladu s Ústavou ČR.

Gerloch zdůraznil, že rozhodovací proces ÚS je dlouhodobý a trvá zhruba 3 měsíce. Bude tedy ještě trvat než vydá konečné rozhodnutí. Rath připustil, že skutečně jde o tlak, ale protože jde o zbytečný zákon, tak podporuje výzvu. Podle něj díky poplatkům zaplatí 8 až 10 miliard korun, které by poplatky měly vynést, především důchodci a rodiny s dětmi.

 

Více na: domaci.ihned.cz/c1-23317215-boj-o-poplatky-ve-zdravotnictvi-nekonci

Prohledat jednotlivé výrazy - Boj o poplatky ve zdravotnictví nekončí

Boj , o , poplatky , ve , zdravotnictví , nekončí ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka