Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Byty zdraží o statisíce: přestanou být dostupné?

02.06.2010, 14:50   |   LaS   |   komentářů (0)

Naopak ceny domů, zejména v okolí Prahy a velkých měst by mohly klesnout až o 20 %. Důvodem je rostoucí trend stěhování lidí ze satelitních vesnic zpět do měst.

"U většiny bytů obecně očekáváme nárůst cen o 5-10% ročně. U nových bytů bude záviset na tom, zda bude schválen zákon o snížené sazbě DPH u bytů do 120 m2.

"Největší nárůst cen o 10 a více % očekáváme v nejatraktivnějších lokalitách u luxusních projektů, kde je již nyní omezená nabídka a kde se již v současné době ceny bytů pohybují nad 80 tis./m2, u těchto luxusních bytů nebude mít případné zvýšení DPH téměř žádný vliv" říká Pavla Temrová ze společnosti FINEP.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz

na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

________________________________________________________________________________________________________________________________

Uvedené odhady potvrzuje i Miluše Netolická ze společnosti Central-group:

"Pro letošní rok počítáme s růstem cen do 10% nových bytů, neboť trvající vysoká spotřebitelská poptávka nachází odezvu v poměrně velmi široké nabídce."

Jaroslav Karas z realitního portálu naopak odhaduje, že ceny bytů vzrostou v letošním roce o pouhých 5 %, což jen o pár procentních bodů kopíruje inflaci.

Jak se vyvíjejí ceny bytů a stav. pozemků na českém trhu?

Ceny bytů i pozemků v ČR obecně stále rostou, v současnosti pravděpodobně o něco rychlejším tempem, než tomu bylo dosud. Velký potenciál růstu cen má před sebou Praha 9, dále si podle něj nejlepší lokality jako Vinohrady, Bubeneč a Staré Město udrží své jméno prestižní adresy. Pomalu se mezi tyto lokality dostává i Smíchov. Z mimopražských lokalit má největší šance na růst Brno, Ostrava a Hradec Králové.

Miluše Netolická k tomu dodává: "Starší nemovitosti, vyjma bytů v atraktivních lokalitách, by měly cenově spíše stagnovat.Za podmínky, že se legislativní, a zejména daňové, prostředí podnikání v oblasti nemovitostí bude vyvíjet tak, jak lze v současnosti předpokládát, domníváme se, že trend vývoje cen nových bytů si zachová víceméně dosavadní směrnici."

Mezi hlavní důvody se řadí zejména současná poptávka po vlastním bydlení ze strany silných ročníků ze 70. let, vyšší příjmy obyvatel a rostoucí dostupnost hypoték, jejichž úrokové sazby jsou velice příznivé. 

Přitom hnacím motorem poptávky byl očekávaný přelom let 2007/2008, kdy mělo u stavebních prací spojených s bydlením dojít ke zvýšení sazby DPH na 19 %. Bublina očekáváného zvýšení cen až o 14 % však postupem času splaskává. Sociální bydlení je totiž nově definováno vládou, kterou však ještě čekají tvrdá jednání s EU.

Zvýšení cen bytů však nedosahuje takové výše jako v letech 2003 až 2004, kdy se spekulovalo na růst ceny po vstupu České republiky do EU. To vedlo ke zvýšení cen bytů až o 20 %. Tyto spekulace se nakonec nepotvrdily.

Doprava bývá problém

"Poptávka se začíná přesouvat ze satelitních lokalit spádového území města zpět na území Prahy," uvádí magistrát hlavního města v aktualizované cenové mapě (nejen Prahu si můžete prolustrovat na www.cenovemapy.cz). Ceny nejžádanějších pozemků a domů rostou do závratných výšek. Nové rodinné domky tam stojí dnes 7,5 milionu korun a víc.

Mimo město je sice pořídíte za polovic, ale denně strávíte spoustu času dojížděním do práce, do školy, za službami, bez vhodných komunikací a v prostředí připomínající trochu luxusnější noclehárnu.

Odborníci proto radí investovat do dobře vybaveného bytu. "Zájemci o bydlení začínají upřednostňovat kvalitní byty s velkou užitnou plochou v novostavbách," říká mluvčí společnosti SEKYRA Group Radek Polák.

Výstavba bytů trhá rekordy

Stačí nahlédnout do internetových stránek developerů, abyste se přesvědčili o boomu nových bytů a mohli srovnávat projekty a ceny. Zjistíte, že stejné bydlení v bytě pořídíte za polovinu ceny rodinného domku. Například CENTRAL Group má na prodej v Praze-Stodůlkách v dosahu metra a plné občanské vybavenosti čtyřpokojové a pětipokojové byty za čtyři až pět milionů korun.

Není pu, že bytová výstavba v posledních letech trhá rekordy. Zájemci o takové bydlení si dnes mohou opravdu dobře vybrat od levnějších projektů až po nejluxusnější rezidence.
Bytové domy mají před sebou budoucnost. Nemohou sice nabídnout u domu nabídnout vlastníkovi zahrádku, ale jinak v ničem na inpiduální výstavbou nezaostávají. Jejich hlavní předností je minimalizace nároků na stavební pozemky. Města, která myslí na svůj další rozvoj, pro ně uvolňují nové lokality.

Kde dříve fungovaly průmyslové zó;ny a na všechny strany se rozkládal nepořádek periferie - typické jsou pražské Vysočany, Holešovice nebo Karlín - tam úřady mění územní plány a vytvářejí podmínky pro kvalitní bydlení, podnikání a trávení volného času. Další lokality, kupříkladu Chodovec City, se chystají.

#foto4
  • JAK HROZNÉ JE BYDLET V PANELÁKU!!
  • Je nové opravdu nejlepší? Klikněte ZDE!
  • Bydlení v paneláku je dál velmi populární
#foto5
  • KTERÝ BYT VÁM VYDĚLÁ AŽ 500 TISÍC!!
  • Kolik vám který byt vydělá? Klikněte ZDE!
  • Za dva roky na bytě vyděláte až 300 tis.!
#foto6
  • TERMOVENTILY:ZAPLATÍTE POKUTY!!
  • Splnili jste již svou povinnost?? Klikněte ZDE!
  • Ještě máte čas do konce roku. Potom již...

Prohledat jednotlivé výrazy - Byty zdraží o statisíce: přestanou být dostupné?

Byty , zdraží , o , statisíce: , přestanou , být , dostupné? ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka