Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Češi se pojišťují čtyři krát méně než ostatní Evropané

22.04.2009, 17:57   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Přestože český trh životního pojištění loni vzrostl o 4,5 procenta a předepsané pojistné přesáhlo 56 miliard korun, jeho podíl na hrubém domácím produktu země se snížil. V běžných cenách totiž HDP podle předběžných údajů Českého statistického úřadu v loňském roce stoupl o 4,9 procenta, a podíl životního pojištění na HDP tak mírně klesl na 1,52 procenta. V celé Evropě je tento podíl v průměru téměř čtyřikrát vyšší.

 

„Podíl životního pojištění na HDP v Česku s výjimkou roku 2007 stagnuje nebo dokonce klesá už od roku 2004,“ řekl člen představenstva a ředitel pize životního pojištění ČSOB Pojišťovny Wim Guilliams. Proč svůj život pojišťují čtyřikrát méně než průměrný Evropan ( a sedmkrát méně než třeba průměrný Brit)? „Češi se ještě ve větší míře nenaučili využívat životní pojištění jako nástroj pro zajištění na stáří a spoléhají spíše na státní systém, možná mají trochu i tendenci podceňovat rizika,“ vysvětlil Guilliams. „Osobně se domnívám, že forma podpory, která v ČR zpopularizovala penzijní připojištění, by dokázala Čechy přivézt i k těmto produktům,“ dodal. 

Podíl životního pojištění na HDP je v Česku nižší nejen v porovnání se západní Evropou, ale i s okolními středoevropskými státy. Z posledních dostupných dat, která publikovala CEA (Asociace evropských pojišťoven a zajišťoven) koncem října 2008 a vztahují se k roku 2006, vyplývá, že trh životního pojištění v Česku zaostává i za Polskem, Slovinskem, Maďarskem a Slovenskem. Lze očekávat, že data za rok 2008 tento odstup ještě zvýší.

 

O zlepšení by se paradoxně mohla postarat současná ekonomická situace. „V době, kdy ekonomika zpomaluje či klesá, jsou lidé opatrnější a více zvažují rizika, to ale neznamená, že přestávají šetřit, právě naopak,“ říká Wim Guilliams. „Klienti si nyní více uvědomují výhody životního pojištění především ve smyslu pokrytí možných rizik, ale i zajištění prostředků na dobu, kdy odejdou do důchodu.“

 

Prohledat jednotlivé výrazy - Češi se pojišťují čtyři krát méně než ostatní Evropané

Češi , se , pojišťují , čtyři , krát , méně , než , ostatní , Evropané ,

Pozor na praktiky ČSOB. Stačí malá nepozornost!

Chtěl bych jen upozornit na situaci, která se mě stala letos  a může s... více »

Pojišťovací Kocourkov v Česku vládne

Jsem vdova. Můj manžel ještě když žil si platil životní pojištění. Přesněji řeče... více »

Pozor na pojišťovací agenty a jejich sliby

Dnes je mó;dní uzavírat pojištění na kdeco. Pojišťovací agenti vás dovedou při l... více »

Anketní otázka