Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Česká lékařská komora hrozí Julínkovi trestním oznámením

16.09.2008, 17:10   |   ČTK, Hal (iHned.cz)   |   komentářů (1)

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek pohrozil v úterý trestním oznámením ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS) a řediteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martinu Benešovi. Podá je, pokud se jim podaří prosadit, aby lékárníci sami dávali pacientům některé léky, které jsou zatím jen na lékařský předpis.

"ČLK zásadně nesouhlasí s návrhem zařadit novou kategorii přípravků vydávaných bez receptů, která nemá žádné medicínské opodstatnění. Vědecká rada ČLK návrh jednomyslně odmítla," řekl Kubek novinářům.

ČLK: Nebezpečný experiment

Kubek vyzval ministra, aby "tomuto nebezpečnému experimentu" zabránil. Pro pacienty je podle něj velmi nebezpečné, když se budou léčit bez lékařského dohledu. Například při nekontrolovaném užívání některých léků na vysoký tlak jim hrozí selhání ledvin. Podle Kubka je proto nová úprava pro pacienty nebezpečná a přinese zisky jen farmaceutickým firmám. Ročně to prý budou navíc dvě miliardy korun.

"Pokud zvítězí zájem farmaceutických lobby, nezbude mi nic jiného, než podat trestní oznámení na ředitele SÚKL a ministra zdravotnictví z důvodu podezření ze spáchání trestního činu obecného ohrožení," prohlásil Kubek.

Lékaři by podle něj nemohli nést zodpovědnost za zdravotní stav svých pacientů ani za případné komplikace způsobené tím, že léčbu nekontrolovali. Kubek varoval pacienty před nekontrolovaným nákupem léčiv a léčbou bez kontroly lékařem.

Viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný ČTK řekl, že pacienti by novou úpravou získali práva, která mají pacienti v ostatních zemích EU. Lékárník by nerozhodoval o léčbě, jenom by jim vydal lék, kterým už je dříve lékař léčil.
ČLK připravila vlastní návrh, jak by se přístup pacientů k lékům mohl zlepšit, řekl Kubek. Novela zákona o léčivech by měla umožnit, aby lékař vydal potřebný lék pacientovi přímo v ordinaci. Návrh dá ČLK poslancům.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c4-10112060-27701470-002000_d-ceska-lekarska-komora-hrozi-julinkovi-trestnim-oznamenim

Prohledat jednotlivé výrazy - Česká lékařská komora hrozí Julínkovi trestním oznámením

Česká , lékařská , komora , hrozí , Julínkovi , trestním , oznámením ,

Česká lékařská komora hrozí Julínkovi trestním oznámením

zlodějna

ano nesouhlasim z p. Julinkem a čunkem s takovími podobnimi lidmi by se měli roz...

Diskutovat

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka