Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Česká republika ani její občané krizi nakonec neunikli

10.12.2008, 01:20   |   HK   |   komentářů (0)

České hospodářství už cítí první silné dopady světové ekonomické krize. Podle dnešních údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Českého statistického úřadu vzrostla v listopadu míra nezaměstnanosti v České republice o desetinu procentního bodu na 5,3 procenta a hladina spotřebitelských cen klesla z 6 na 4,4 procenta, zahraniční obchod se v říjnu propadl do schodku 4 miliardy korun, což je meziroční zhoršení o 12,1 procenta a největší negativní meziroční změna bilance od roku 1994.

 

Ke konci listopadu evidovaly úřady práce v České republice celkem 320 299 osob, což je o 8 594 osob více než ke konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2007 je celkový počet uchazečů o zaměstnání nižší o 21 139. Meziměsíční nárůst nezaměstnaných zaznamenalo 67 úřadů práce, nejvyšší nárůst byl v okresech Havlíčkův Brod (o 18,3 %), Znojmo (o 10,8 %) či Nymburk (o 10,1 %). „V případě okresů Havlíčkův Brod a Nymburk byl nárůst nezaměstnaných způsobem především krachem skláren ve Světlé nad Sázavou a Poděbradech. Tyto podniky patřily ve svých regionech k největším zaměstnavatelům a vzhledem k finančním potížím s výplatou dlužných mezd se zaměstnanci raději přihlásili na úřady práce jako nezaměstnaní, aby získali alespoň nějaké finanční prostředky,“ uvedl k výsledkům prezident Hospodářské komory České republiky. „Vedle skláren se na nárůstu nezaměstnanosti projevily i problémy automobilového průmyslu a jeho dodavatelů. Poměrně citelný nárůst nezaměstnanosti proto zaznamenaly okresy Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Nový Jičín, Jihlava, ale i Mladá Boleslav,“ doplnil Petr Kužel.

 

Světová finanční krize se v říjnu plně promítla i na stavu českého zahraničního obchodu a především vývozu, který patří k páteři tuzemské ekonomiky co do příspěvku k růstu hrubého domácího produktu. V říjnu letošního roku skončil zahraniční obchod se schodkem 4 miliardy korun. Říjnový vývoz klesl o 10,7 procenta, nejvíce se snížil vývoz silničních vozidel (o 8,7 mld. Kč), elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 2,8 mld. Kč) a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (o 2,2 mld. Kč). „Čísla o stavu vývozu bohužel jen potvrzují nepříznivé zprávy, které od firem v poslední době slýcháme. Kromě poklesu počtu zakázek se firmy musí potýkat ještě se zvyšováním cen energií a nevyzpytatelným eurem. Pro některé z podniků je takový koktejl nad jejich síly,“ uvedl prezident Hospodářské komory i v narážce na nárůst nezaměstnanosti v okresech s rozšířeným automobilovým průmyslem.

 

Prohledat jednotlivé výrazy - Česká republika ani její občané krizi nakonec neunikli

Česká , republika , ani , její , občané , krizi , nakonec , neunikli ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka