Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Česká republika se děsí opětovného zdražení nafty

06.03.2012, 21:34   |   Ivana Hunkařová   |   komentářů (0)

V České republice se opět zdražuje nafta. Kam to až může dojít? Jedním z důvodů je i vypršení kontraktu na dodávky ropy z Íránu. Jak moc je na ní Česko závislé a jaký to pro nás bude mít dopad?

Dodávky íránské ropy do Evropy se snižují

S koncem minulého roku vypršel i kontrakt s Íránem na odběr tamní ropy. Nový kontrakt zatím v plánu není. Důvodem toho je možné uzavření Hormuzského průlivu. Česká republika však není jediná, jež íránskou ropu přestala odebírat. Dovoz ropy z Íránu zastavila i Belgie a Nizozemsko. Řecko, Španělsko a Itálie ropu zatím odebírají, dovoz však začaly omezovat. Samotný Írán zastavil vývoz ropy odběratelům ve Francii a Velké Británii. Zde však už hrají roli faktory hlubšího rozsahu a tím je politická situace. Írán chápe zastavení vývozu zmiňovaným státům jako odvetu za sankci, jež na něj uvalily některé západní země za jeho kontroverzní jaderný program.

Ropu z Íránu nám nahradí Kazachstán

Na celkovém dovozu ropy do České republiky činil podíl íránské ropy za posledních devět měsíců 3,3 procenta. Vyplývá to z údajů ministerstva průmyslu a obchodu. Poslední dovoz ropy z Íránu do Česka se uskutečnil v červenci loňského roku ve výši dvacet dva tisíc tun. Tento, byť jen malý, výpadek za Írán nahradí ropa z Kazachstánu. Naším největším dlouhodobým dodavatel ropy je Rusko. Obsáhne 60 % veškeré odebírané ropy do ČR. 28% odebíráme z Azerbajdžánu, 9% z Kazachstánu a ostatní 3% z domácí těžby a dalších různých teritorií.

Českou republiku čeká další ropný šok

Podle ředitele společnosti MERO, zajišťující dopravu ropy, Víta Tůmy, je zde možnost jemného růstu cen ropy BRENT, tudíž lehkého opětovného zdražení nafty. Samotné zastavení odběru ropy z Íránu na to však vliv nemá. Zdražení nafty způsobuje rostoucí cena ropy z minulých týdnů. Cena ropy BRENT je v poslední době velmi nestabilní. 

Prohledat jednotlivé výrazy - Česká republika se děsí opětovného zdražení nafty

Česká , republika , se , děsí , opětovného , zdražení , nafty ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka