Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Česko je výjimka, obchody reguluje celá Evropa

08.04.2008, 09:53   |   Tomáš Fránek (www.aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Česko patří mezi jeden z mála evropských států, který se téměř vůbec nebrání mohutné expanzi obchodních řetězců, jejich výstavbu regulují tuzemské úřady jenom velmi nepatrně.

Evropské, ale i mimoevropské zkušenosti jsou jiné. Většina států se s ohledem na kvalitu životního prostředí, hluk, dopravu nebo existenci malých obchodů v centrech měst snaží expanzi ekonomicky silných řetězců usměrňovat.

Vyplývá to z v Česku ojedinělého výzkumu, který uskutečnilo občanské sdružení Nesehnutí, které dlouhodobě situaci na trhu hyper- a supermarketů sleduje a bojuje proti jejich živelnému růstu.

Na nákup musíte dojít pěšky

Například ve švýcarském Bernu nesmí v určitých případech vůbec nákupní centrum vyrůst. "A to v případě, že by to vedlo k zániku malých místních obchodů a zhoršila se možnost nákupu pro imobilní občany. Musí být navíc zajištěna pěší dostupnost nákupních zařízení," je uvedeno ve studii.

V Belgii je zase povinný pro výstavbu nové velkoprodejny souhlas Sociálního a hospodářského výboru pro otázky distribuce, který posuzuje dopad záměru na existující prodejny a na počet pracovních míst.

Finské velkoobchody jsou podle zákona o využívání pozemků umisťovány ve stávajících městských centrech a v dosahu všech typů veřejné dopravy.

Lucemburská administrativa dokonce vyžaduje ministerské povolení pro umístění velkoprodejny nad 400 metrů čtverečních  prodejní plochy.

Některé státy měly nebo mají speciální zákony o regulaci velkých nákupních center. Ve Francii se například posuzuje, jestli je zachována konkurence mezi různými typy obchodů nebo jestli nedochází ke krachům drobných obchodníků. "Zajímavý přístup k regulaci obchodníků zvolila radnice města Lille - každá firma (značka), která chtěla mít obchod v nákupním centru, musela také zřídit obchod v historickém centru města," uvedli autoři studie.

Norsko tak třeba zavedlo pětileté moratorium na výstavbu obchodů a nákupních center.

Kde jsou zákony i vlády slabé

Pokud je někde země, kde se podobně jako v Česku zatím regulují řetězce jenom slabě, tak je to Velká Británie. Až v poslední době ale úřady začínají omezovat výstavbu nákupních center mimo střed měst a také centra ve městech, kde jsou obchody pod jednou střechou.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=601451

Prohledat jednotlivé výrazy - Česko je výjimka, obchody reguluje celá Evropa

Česko , je , výjimka, , obchody , reguluje , celá , Evropa ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka