Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Česko zaplaví statisíce cizinců: Potřebujeme je?

16.06.2008, 01:52   |   LaS   |   komentářů (0)

Cizinci nám berou práci a podílejí se velkou měrou na kriminalitě v ČR, slyšíme často nářky z českých hostinců. Jisté však je, že bez zaměstnanců z ciziny se v současnosti jednoduše neobejdeme. A co víc. Cizinců bude v nejbližších letech přibývat čím dál rychleji.

Česká republika vykazuje nejnižší nezaměstnanost za posledních 8 let. S podílem nezaměstnaných osob 6,4 % se dokonce řadíme k lepší polovině Evropy. Přesto, že v reálných číslech je nezaměstnaných více než 370 000 osob, nemohou naše firmy sehnat zaměstnance. Česká republika tak prožívá období, kterým si již dávno prošly vyspělejší západoevropské země.

Cizinci nám berou práci. Skutečně?

Volných pracovních míst je více než 120 000, tedy nejvíce v historii. K tomu na dalších 170 000 pracovních místech pracují legálně cizinci. Kdybychom rázem obsadili většinu volných míst a místa cizinců obsadili místními zaměstnanci, klesla by nezaměstnanost rázem na minimální 2-3 %.

To je také častý argument mnoha našich spoluobčanů. "Nebýt cizinců, měli bychom dávno všichni práci". Ale je tomu skutečně tak?

Česká republika má i přes relativně nízkou míru nezaměstnanosti nejvyšší míru dlouhodobě nezaměstnaných. Je jich více než 50% a tento počet se dlouhodobě nesnižuje. Tito lidé by na mnoho nabízených míst mohli okamžitě nastoupit, přesto se tomu tak neděje.

Největším problémem je sociální systém, na jehož péči si lidé rychle zvykají. Dalším důvodem je nedostatečná ochota k dojíždění či stěhování a v neposlední řadě je velkým problémem špatná struktura vzdělanosti. Mnoho volných pracovních míst je nabízeno pro kvalifikační skupiny, kterých se na našem trhu práce prostě nedostává.

Řešením jsou zase cizinci

V této situaci lze věc řešit pouze několika způsoby. Jeden ze způsobů již prosadila vláda svou reformou veřejných financí, která zpřísňuje nárok na sociální dávky a více motivuje nezaměstnané k hledání práce. Toto opatření se však týká z valné většiny nekvalifikovaných, nebo málo kvalifikovaných pracovních sil.

Dalším způsobem je změna vzdělávacího systému, což je však dlouhodobý úkol, a většina nezaměstnaných se jen velmi těžko odhodlá ke zvyšování své kvalifikace.

Nejrychlejším řešením je tak usnadnit přístup zahraničních pracovníků na náš pracovní trh. Je pravda, že mnoho cizích zaměstnanců, především z východních zemí, konkuruje našim málo kvalifikovaným zaměstnancům především cenou práce.

Ukrajinský zedník je schopen pracovat za 12 000 korun měsíčně, zatímco místní by za takový plat nikdy nepracoval. Stejná situace je i u oborů jakou šičky, prodavači, skladníci apod., kteří jsou ochotni pracovat i za méně než 10 000 měsíčně. I dlouhodobě nezaměstnanému se více než takto nízký plat vyplatí "přežívat" na sociálních dávkách.

Česká pracovní místa se zazelenají

Vláda už k většímu přílivu cizinců do ČR začala podnikat první kroky, kdy se chystá rozšířit možnosti získání tzv. zelené karty. Díky ní tak získá cizinec nejen pracovní povolení, ale současně i povolení k dlouhodobému pobytu. A její aplikace bude možná na mnoho nedostatkových oborů, včetně těch málo kvalifikovaných.

Českým nezaměstnaným, kteří budou nuceni v budoucnu hledat práci z důvodu utáhnutí sociálních kohoutků, tak do budoucna opět vzroste konkurence ze zahraničí.

Příliv cizinců se znásobí

I když se může zdát, že v České republice je dnes cizinců hodně, není tomu tak. Ve srovnání s většinou západních zemí, ke kterým se svou ekonomikou přibližujeme, je počet cizích zaměstnanců mnohem vyšší. Zatímco v ČR žilo legálně v loňském roce cca 3 % cizinců, v Německu, Rakousku, Švýcarsku či Francii přesahuje toto číslo 10 % a více.

Připomeňme například velkou milionovou komunitu Turků v Německu, nebo alžírskou komunitu ve Francii. Do budoucna tak musíme počítat se zvyšováním počtu zaměstnanců z ciziny, kteří tak budou zaplňovat prázdná místa na našem pracovním trhu. Jejich počet se má každoročně zvyšovat o více než 30 %.

Na jednu stranu to bude znamenat impuls k dalšímu růstu ekonomiky a bohatství státu, na druhou stranu to bude v budoucnu znamenat nutnost vyrovnat se s problémy, které s velkým počtem cizinců na svém území zažívají vyspělé země EU či USA.


TIP

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci


Plat učitele 23 500 Kč měsíčně, přesto si stěžují: Kolik máte vy?

 


Nechcete nechat své dítě umřít? Musíte platit tisíce!

 


Legalizované výpalné platíme všichni! Brzy už i za mikrovlnky či budíky

Prohledat jednotlivé výrazy - Česko zaplaví statisíce cizinců: Potřebujeme je?

Česko , zaplaví , statisíce , cizinců: , Potřebujeme , je? ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka