Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

ČEZ bude dál bohatnout. Ceny hodlá snížit jen minimálně

05.07.2009, 01:55   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

ČEZ zřejmě sníží i přes svůj rekordní zisk v příštím roce ceny elektřiny pouze minimálně. Domácnosti by tak měli ušetřit 4-5 procent oproti letošnímu roku. Po minimálním snížení cen plynu o pouhá 3 procenta na jaře tohoto roku se jedná o další nepříjemnou zprávu pro miliony spotřebitelů.

Očekávání rekordního poklesu cen se nepotvrdila

Minimální snížení cen elektrické energie tak představuje studenou sprchu pro miliony zákazníků, kteří si slibovali konečně výrazné snížení cen elektrické energie, které dokonce mělo dle původních odhadů překročit i 10 procent. Důvodem měl být rekordní pokles cen elektrické energie na energetických burzách v celé Evropě. Cena elektřiny na burzách se snížila z rekordní loňské ceny ve výši 93 EURO až na 52 EURO na jaře letošního roku. Jen toto snížení představuje 44 procent.

Snížení cen v příštím roce potvrdil i generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman: „Myslím si, že ceny v příštím roce budou nižší než letos.“ Konkrétní výši cen však neuvedl.

Tržní principy v energetice nefungují

Právě rekordní růst cen na energetických burzách byl v minulých letech pro společnost ČEZ i další energetické firmy nejvýznamnějším argumentem pro zvyšování cen elektřiny. V době rekordních poklesů cen na burzách však konečná cena pro spotřebitele neklesne ani na úroveň loňského roku. Samotná tržní kritéria tak v prostředí ovládaném monopoly a společnostmi s dominantním postavením nehrají velkou roli.

Od příštího roku ušetříme i 60 korun měsíčně

Stejně jako v minulých dvou letech i letos v lednu stouply ceny elektřiny o bezmála 10 procent. Průměrná domácnost s průměrnou spotřebou 7200 korun ročně tak zaplatila na začátku roku o celých 710 korun více, tedy o 59 korun měsíčně více.

Pokud by se z  ceny 7910 korun ročně snížila na začátku příštího roku cena o odhadovaných pět procent, ušetřil by zákazník za celý rok 395 korun. I přes toto zvýšení by domácnosti platily v roce 2010 o bezmála 315 korun (26 korun měsíčně) více než v roce 2008.

Zafixování cen se zákazníkům vyplatilo

Naopak lidé, kteří využili akci ČEZ či Pražské energetiky na fixaci cen elektřiny vydělají. Energetické společnost nabízely v rámci fixace zlevnění až o 15 procent na dobu dvou následujících let. Reálné snížení však představuje cca 8 procent z cen na zákaznických fakturách.

Pokud stejná domácnost využila služby fixace, pak reálně ušetří příští rok ze současných 7 910 korun až 632 korun (52 korun měsíčně) proti letošnímu roku. V roce 2010 tak bude zákazník s fixací platit o pouhých 78 korun více než v roce 2008.

Očekávání zákazníků, tedy většiny obyvatel České republiky na výraznější snížení elektrické energie se tak neuskutečnilo. I příští rok tak bude naše největší energetická společnost, kterou vlastní z většiny stát vykazovat rekordní zisky.

Hlasujte v anketě o NEJŠKODLIVĚJŠÍ MONOPOL na http://www.mojepoplatky.cz/

Prohledat jednotlivé výrazy - ČEZ bude dál bohatnout. Ceny hodlá snížit jen minimálně

ČEZ , bude , dál , bohatnout. , Ceny , hodlá , snížit , jen , minimálně ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka