Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Čím je Praha bohatší, tím větší jí hrozí úpadek

11.03.2008, 10:45   |   Petr Holub (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Praha patří ke třem evropským metropolím, které se nejvíc odlišují od svého okolí.

Experti varují, že právě města, která mají bezkonkurenční ekonomickou a životní úroveň, jsou nejvíc ohrožena špatnými veřejnými službami, příliš drahým bydlením a nekvalitní dopravou.

Londýn je příklad

Podle Eurostatu se svým ekonomickým výkonem od svého okolí stejně liší ještě Bratislava a Londýn.

Hlavní město Česka se dostalo už na dvanácté místo mezi 270 evropskými regiony, ostatní kraje jsou stále ve třetí stovce.

Vysvětlit dominantní postavení Londýna ve Velké Británii nedá příliš práce. Jde o světové finanční centrum a mimořádné zisky mu přináší samotný provoz globální ekonomiky. Londýn navíc zajišťuje finanční, právní i marketingové služby pro zbytek své země.

"Londýn je pro Prahu nejlepší srovnání," potvrzuje politolog Dan Marek z olomoucké univerzity.

Praha využívá toho, že je kontaktním místem pro zahraniční investory. Právě zde mají své české centrály světové banky, největší právní kanceláře a všechna média. "Například Škoda Mladá Boleslav má také hlavní adresu v Praze a odvádí tu daně," upozorňuje Marek.

Náskok roste

Odstup Prahy od okolí se stále zvětšuje. Dlouhodobě připadá na obyvatele Prahy více než dvojnásobný ekonomický výkon, než je průměr České republiky. Ostatní kraje se pohybují mezi 75 a 90 procenty.

Rozdíl ve výkonu regionálních ekonomik se každým rokem zvětšuje. V roce 2001 připadala na jednoho obyvatele Prahy produkce za 475 tisíc korun, tedy o 259 tisíc víc, než u druhé nejúspěšnější Plzně. Předloni už byl rozdíl 368 tisíc.

Trend se zřejmě nezastaví, protože ještě rychleji se zvětšuje odstup v investicích. Na Pražana jich připadá dvaapůlkrát víc, než na průměrného Čecha, proti Jihlavě a Pardubicím proteče hlavním městem na obyvatele čtyřikrát víc investic.

Z těch, kteří se stěhují, míří víc než polovina do Prahy nebo jejího nejbližšího okolí, třetina všech nových domů se postaví v pražském regionu.

Podle politologa Marka nemusí být tento trend nutně špatný. "Se vznikem megalopolí, které potáhnou okolní regiony, se počítá v řadě zemí Evropy," připomíná, že podobným směrem se v posledních letech vydali také Poláci a Maďaři. V Německu jsou úspěšnými centry především Hamburk a Mnichov.

Ovšem právě příklad Londýna ukazuje v posledních měsících, že spoléhat na jednu metropoli je značně riskantní.

"Pokud se letos dostane Londýn do potíží, bude tím trpět celý zbytek země," varuje v nedávném článku týdeník The Economist.
Londýn se stále ještě nezbavil obavy z krize bank a nemovitostí. Pokud přestanou tamní finančníci vydělávat, zamrzne celá londýnská ekonomika.

Velké metropole totiž mají řadu nevýhod proti zbytku své země. Zpravidla dokáží jen velmi obtížně řešit své dopravní potíže. Obvykle mají horší veřejné služby: stát platí své zaměstnance stejně ve všech městech a v metropoli s vyšší úrovní mezd nemá nikdo zájem pracovat jako učitel, úředník či policista. Vyšší jsou i ceny bytů.

Obyvatelé Londýna i nadaní lidé, kteří se sem stěhují z celé země, všechny tyto potíže překousnou, pokud dostatečně rychle rostou jejich platy. Když se mzdy zastaví, ztratí o Londýn zájem a stěhují se pryč.

Alternativní centra ekonomického růstu v Anglii přitom neexistují.

Dokud rostou mzdy

Praha zatím roste, proto její obyvatelé přehlížejí nevýhody, které rostou také.

Rozdíl v cenách za bydlení je mezi Prahou a zbytkem republiky větší než mezi Londýnem a zbytkem Anglie. Například žádné české město nedosahuje ani dvoutřetinové ceny za byt, než je pražský průměr. A ceny bytů v žádné ze čtvrtí Brna, které je druhým nejdražším městem, nejsou vyšší než v Uhříněvsi, která je nejlacinější lokalitou v Praze.

Řada měst na jihu Anglie má přitom dražší bydlení, než lacinější obvody Londýna.

Statistický úřad upozornil, že Praha je jediným českým regionem, kde berou zaměstnanci soukromého sektoru víc, než lidé ve veřejných službách. Na chudším Karlovarsku a Olomoucku jsou přitom státní platy o čtvrtinu vyšší, než v soukromém sektoru.

Praha je také jediným městem, kde se vinou dopravy zhoršuje životní prostředí. Na kilometr čtvereční je tu desetkrát víc prachu a dusičnanů, než v jiných regionech. Zatímco jinde se situace zlepšuje, v Praze je to každým rokem horší.

Celý článek naleznete na zpravodajském portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=523402

Prohledat jednotlivé výrazy - Čím je Praha bohatší, tím větší jí hrozí úpadek

Čím , je , Praha , bohatší, , tím , větší , , hrozí , úpadek ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka