Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Co Čech to muzikant. Nebo simulant?

02.06.2010, 13:54   |   MiR   |   komentářů (1)

Češi jsou národem marodů. Jsme skutečně takový chudáci, kteří musí marodit v takovém množství? Jsou Češi skutečně více nemocní než jejich sousedé, nebo jen zneužívají nemocenský systém?

Je to tak. O Češích se nyní tvrdí, že jsou národem marodů. Proč nejsme sebevědomí, pyšní na to že jsme zdraví a silní, jak je to zvykem u jiných národů, a raději si stále stěžujeme na své nemoci a bolesti. Je přehnaná nemocnost naším národním zlozvykem?

Kolik nás všechny vysoká nemocnost stojí?

Vysoká nemocnost způsobuje snížení příjmů, nejen přímo nemocnému člověku, ale i jeho zaměstnavateli i celé ekonomice. Dopad na své peněženky vidí každý z nás na svém příjmu za měsíc kdy byl nemocný. V celkových číslech však přišli zaměstnanci za celý rok dohromady o 4,2 mld. Kč. Na jednoho práceschopného člověka tak připadá ročně ztráta v částce 840,- Kč. Nemocní však přicházejí průměrně o celých 6 500,- Kč ročně!

Co však další ztráty?

Ačkoliv zaměstnavatelé zatím nenesou přímé náklady spojené s nemocenskou, dopady na jejich hospodaření jsou značné. Pokud tedy nepřijde průměrných 7 - 9 % zaměstnanců do práce z důvodu nemoci, musí za ně zaměstnat adekvátní náhradu. Ne vždy je možné na takto omezenou dobu najmout brigádníka a tak musí firmy uměle zvyšovat zaměstnanost a nabírat zaměstnance, kteří ty nemocné nahradí. V roce 2002 tak vysoká nemocnost způsobila firmám škody celých 45 mld. Kč. Dalších 35 mld. Kč vyplatil stát na nemocenských dávkách. Celých 27 mld. Kč nákladů způsobili přímo simulanti, kteří se práci vyhýbají.

Budou muset firmy nahrazovat stát?

S novými změnami navíc počítá nový návrh úpravy nemocenského, kdy by měli firmy od roku 2006 vyplácet nemocenské v prvních 2 týdnech nemoci svým zaměstnancům nemocenskou z vlastních zdrojů. Toto opatření opět dopadne na naše podniky, kterým se opět zvýší náklady. Stát sice uleví firmám v oblasti odvodů na nemocenské pojištění, což však bude nedostatečné. Stát tak na podniky přenese povinnosti, které by měl za normálních okolností vykonávat sám. Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že významné množství nemocných právě způsobují firmy, které své zaměstnance propouštějí v době, kdy nemají zakázky a kdy je tedy pro ně neekonomické tyto zaměstnance platit.

Jaké změny nám přinese nový zákon o nemocenské?

Jak se tedy projeví změny v oblasti nemocenské na našich příjmech? Lze říci, že chudí dostanou méně a bohatší více. 

Člověk který vydělává 9 500,- Kč měsíčně, by si měl v případě nemoci pohoršit ze 7 500,- Kč na 6 200,- Kč od roku 2006.

Zároveň se má zvýšit maximální částka nemocenského ze současných 11 000,- Kč na 18 000,- Kč, čímž si polepší více vydělávající lidé.

Novinkou je také to, že nemocenská se bude vyplácet jen za pracovní dny a nikoliv i za víkendy, jako je tomu dosud.

Češi jsou prostě unikátní

Zajímavé též je, že ačkoliv v zemi jako je Dánsko marodí o polovinu méně lidí než v České republice přesto, že zde mají zaměstnanci nárok na dávky ve výši 100 % svého platu. Češi jsou prostě unikátní v mnoha věcech a nemocnost je jednou z nich.

Největší motivací k novým změnám v oblasti nemocenské je především další snaha ušetřit finanční prostředky státnímu rozpočtu. Omezení nemocenské bylo prosazeno již na začátku roku, i když její prosazení nebylo v prostředí naší levicové vlády a poslanecké sněmovny vůbec jednoduché. A světe p se, ono to přineslo úspory.

Dnes už se z úsporami z nemocenské počítá jako se samozřejmou věcí i do příštích rozpočtů. Od začátku roku sice stát ušetřil 3 mld. Kč na nižší vyplacené nemocenské, ale tyto úspory jsou v porovnání s celkovým schodkem státního rozpočtu nedostatečné. Kéž by si tak vláda vzala ponaučení a pokračovala v reformách i v jiných oblastech, kterými mi mohla ušetřit daleko více.

 

Prohledat jednotlivé výrazy - Co Čech to muzikant. Nebo simulant?

Co , Čech , to , muzikant. , Nebo , simulant? ,

Co Čech to muzikant. Nebo simulant?

porovnání

naši pohlaváři bz si měli urvat od huby, za tu frašku,kterou tu předvádějí a ne ...

Diskutovat

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka