Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Co trápí firmy? Finanční negramotnost zaměstnanců

04.12.2012, 09:14   |   Bankovnipoplatky.com   |   komentářů (0)

AMSP ČR realizovala mezi svými členy anketu k finanční gramotnosti zaměstnanců v malých a středních podnicích, která mnohdy působí firmám problémy. Výsledky ankety např. ukazují, že 92 % respondentů je přesvědčeno o tom, že úroveň finanční gramotnost obyvatelstva v ČR není dostatečná.

„Začíná se projevovat, že v nabitém konkurenčním prostředí, kde se firmy předhánějí s nabídkami produktů spojených s finančními službami, začíná nemalá část spotřebitelů ztrácet půdu pod nohama a podlehne i sebenesmyslnější obchodní nabídce“, uvádí předseda představenstva AMSP Karel Havlíček. „Výsledkem je, že si na kreditní karty kupujeme kravaty, pečivo nebo vyrazíme na Malorku na „výhodný úvěr“. Podceňování či dokonce redukování kupecké matematiky na základních a středních školách z mnohých následně spolehlivě udělá žebráky,“ dodává.

 .

Celkem 61 % respondentů uvedlo, že má ve firmě zaměstnance, proti kterému byla nařízena exekuce. Celkový počet činí 193 s exekucí, což jsou v průměru zhruba 3 zaměstnanci na firmu. Ve 42 % firem zaznamenaly firmy nárůst exekucí nebo tzv. „osobních bankrotů“, přičemž téměř polovina z tohoto počtu firem to považuje za narůstající problém. Z negativních průvodních jevů způsobených exekucemi uvedlo 36 % respondentů menší výkonnost či soustředění zaměstnance na práci a 33 % zvýšené vytížení účetního oddělení. Dále to byla vyšší fluktuace zaměstnanců (12 %) a vyšší nemocnost zaměstnance (8 %).  Z dalších problémů lze jmenovat negativní působení na zaměstnance v exekuci, kterého nelze motivovat odměnami, neboť vše, co vydělá, jde na exekuci.

 .

„Nedostatečná finanční gramotnost tím způsobuje firmám druhotné problémy, zaměstnanci se nesoustředí na práci a motivace se míjí účinkem. I proto se firmám vyplatí podporovat interní kurzy základní finanční a právní gramotnosti, které naše asociace pro podnikatele připravuje“ uvádí Věroslav Sobotka, člen legislativního výboru AMSP.

 .

Pozitivní je poznatek, že 68 % z dotázaných firem je nakloněno finančnímu vzdělávání pro zaměstnance ve vzdělávání firmy, pokud by bylo uhrazeno v rámci některého z dotačních titulů. Z celkového počtu oslovených firem by jich 25 % finanční vzdělávání určitě zařadilo a k tomu se přidává dalších 43 %, které se k využití této možnosti spíše přiklánějí.

 .

Ankety se zúčastnilo 106 malých a středních firem. Výsledky ankety slouží jako podklady pro další aktivity AMSP v této oblasti v roce 2013 a dalších letech.

Prohledat jednotlivé výrazy - Co trápí firmy? Finanční negramotnost zaměstnanců

Co , trápí , firmy? , Finanční , negramotnost , zaměstnanců ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka