Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Další město zakazuje sex a pití na veřejnosti

27.07.2008, 14:51   |   zj (iHned.cz)   |   komentářů (0)

Klášterečtí radní schválili vyhlášku, která zakazuje nabízení sexuálních služeb na území celého města a pití alkoholu na veřejnosti ve vybraných lokalitách, informovala s odvoláním na tajemnici radnice agentura ČTK.

Návrh musí ještě v září schválit zastupitelé, aby mohla od Nového roku vyhláška platit.

Klášterec se tak zařadil mezi zhruba čtyřicítku měst, která k podobnému zákazu sáhla. Sednout si v parku či na náměstí na lavičku a otevřít si plechovku s pivem se tak v Česku stává problém. Nesmíte to udělat ve Zlíně, Šternberku, Praze, Chomutově, Kadani, Děčíně i jinde.

"Je to čerstvý český trend. Zhlédli jsme se v USA, kde je popíjení na veřejnosti zakázané," řekl nedávno Hospodářským novinám Jaromír Jech ze Svazu měst a obcí.

Nejnovější zákaz požívání alkoholu se v Klášterci týká především míst v blízkosti školských zařízení, v centrech sídlištní zástavby a lokalit, které mají sloužit zejména k odpočinku a relaxaci. Tím se Klášterec od jiných neliší. "Zákaz tak bude platit samozřejmě i v zámeckém parku či lázeňské zó;ně," uvedla podle ČTK tajemnice klášterecké radnice.

Proti bezdomovcům 

Důvod, proč se města rozhodla s alkoholem na veřejnosti bojovat, je jasný: nelíbí se jim, že se na veřejných prostranstvích shlukují bezdomovci, kteří po celý den popíjejí a obtěžují kolemjdoucí. "Není to žádná represe proti lidem, kteří si v horku otevřou plechovku piva a nedělají žádné výtržnosti. Opravdu chceme spíše mít možnost vykazovat z veřejných míst tyto problémové lidi," uvedl v červnu Milan Knotek, mluvčí Ústí nad Labem, kde platí alkoholová vyhláška rok.

Města se o zavedení "alkoholových" vyhlášek snaží už více let. Ústavní soud ale několik jejich starších nařízení zrušil, protože alkohol omezovala plošně v celém městě. Pokud ale města přesně určí místo, kde se nesmí pít, vyhlášku si mohou ponechat.

A přesně to teď města dělají: vybírají konkrétní místa, kde se nesmí popíjet alkohol.

"Od dubna, kdy vyhláška funguje, jsme řešili tři sta případů a podařilo se alkohol na ulicích omezit. Spíše to řešíme domluvou, pár pokut od stovky do pěti stovek jsme už ale dali. Problém jsme měli s dělníky, kteří seděli před ubytovnou. Nyní už tam nepopíjejí," popisuje zkušenosti Tomáš Kypta, ředitel městské policie v Mladé Boleslavi.

Kritici alkoholových vyhlášek však říkají, že podobné zákazy nic neřeší. "Zavádíme restrikci a strážníkům dáváme moc. Když jim nebude sympatický člověk s červenými vlasy, který si otevře v horku jedno pivo, tak ho zkasírují. Ale toho vedle v obleku nechají být?" ptala se  Markéta Reedová, náměstkyně primátora Prahy, ještě předtím než vyhláška začala platit v Praze.

Zákazy v USA i v Evropě

Kromě USA, kde je pití alkoholu na veřejnosti striktně zakázáno, pijáky podobně omezují i některé evropské státy, jako jsou Norsko či Švédsko. Polsko zakazuje pití na přesně vymezených místech - parcích, na zastávkách, u škol - už od roku 1982. Pokuta je 100 zlotých (asi 750 Kč), na polské poměry vysoká částka.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c4-10070920-26086890-002000_d-dalsi-mesto-zakazuje-sex-a-piti-na-verejnosti

Prohledat jednotlivé výrazy - Další město zakazuje sex a pití na veřejnosti

Další , město , zakazuje , sex , a , pití , na , veřejnosti ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka