Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Daň z nemovitostí zvedne šestina českých obcí

30.05.2008, 02:24   |   Kateřina Koubová (iDnes.cz)   |   komentářů (0)

Starostové mají v rukou černého Petra. Rady a zastupitelstva všech měst a obcí se v těchto dnech rozhodují o tom, jestli začnou vybírat od ledna více na dani z nemovitosti. Zatím to však vypadá, že daň zvedne jen každá šestá obec. Teoreticky mohou jít až na pětinásobek současné sazby.

Tuto kartu jim dala do rukou vláda, která snížila daně z příjmů lidí, a tím i příjmy obcí, které stát z vybraných daní posílá. Výměnou jim ministr financí Miroslav Kalousek dal možnost, ať si od lidí vyberou další peníze samy.

Jak to dopadne, ví asi nejlépe Jaromír Jech, šéf Svazu měst a obcí. Od dubna se svými lidmi objíždějí republiku a ptají se starostů i na tuto daň.

"Doteď jsme navštívili asi 900 starostů z celkových 6 250. O zvýšení daně uvažuje asi jen 15 procent z nich, každý šestý," říká Jech pro MF DNES. "Hrstka z nich uvažuje dokonce o pětinásobku," dodává.

Dráže než v Praze
Jedno z prvních měst, které oznámilo, že příští rok tuto daň ztrojnásobí, je Hradec Králové. O stejném navýšení uvažuje i Brno nebo například Třebíč, ale zasedání zastupitelstev, která o tom definitivně rozhodnou, proběhnou teprve v červnu. Prahu, kde jsou teď daně za bydlení nejvyšší, tak mohou krajská nebo okresní města "trumfnout".

"Kraj Praha daň příští rok nezvýší," uvádí mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Za byt o 70 m2 tak lidé ročně odvedou hlavnímu městu kolem tří set korun, v Hradci Králové to však bude přes devět stovek. Daň nezvedne ani Ostrava. Zpátky se drží i mnoho starostů menších obcí.

"Bojí se, že by je to poškodilo ve volbách," dodává Jech ze svazu měst. Podle něj je "statečnější říct – chcete rozšířit hřbitov nebo knihovnu, postavit koupaliště? Tak si na to musíme všichni přispět."

Ve větších městech podle něj projde toto rozhodnutí snáze. Například v Třebíči s 39 tisíci obyvatel chtějí vybrat více milionů na několik projektů a na spolufinancování projektů z evropských peněz. Jednak se chystá obchvat kolem města, a to bude muset být připraveno vykoupit pozemky na stavbu. Peníze od státu dostane zpětně a je možné, že nepokryjí vše. Chtějí taky přestavět autobusové nádraží a přiblížit ho vlakovému.

Rada města doporučuje zvednout daň příští rok na trojnásobek. Je však pravděpodobné, že zastupitelstvo to číslo sníží.

"Namísto 11 milionů bychom vybrali dvakrát nebo třikrát více," říká starosta Třebíče Ivo Uher.

Daň pro všechny Tím se však nedostatek peněz v kase obcí neřeší. Velké potíže mají města, ve kterých vyrostlo hodně nových domů.

"Daň zvedneme, ale ještě nevíme kolikrát. Příjmy máme tak malé, že jsem přesvědčená, že všechny obce kolem Prahy to udělají. Je tu obrovský deficit ve veřejné vybavenosti, využijeme proto veškeré možnosti k získání peněz," říká starostka Roztok Olga Vavřínová.

Ji i další obce kolem velkých měst trápí, že přibylo bytů a domů, obyvatel také, ale chybějí peníze na dostavbu školek, silnic a jejich udržování, vybudování veřejného osvětlení a podobně.

A z nových obyvatel mají užitek jen zčásti, dosud totiž platí výjimka na daň z nemovitosti prvních 15 let od kolaudace. Ta by měla padnout v roce 2010. Pak už budou daň platit všichni, tedy i noví obyvatelé. To se dotkne více než 300 tisíc rodin. Zvýšení daně v obcích, které to udělají až pak, bude politicky přijatelnější, protože nenarazí na odpor starousedlíků.

Celý článek naleznete na portálu www.idnes.cz

http://ekonomika.idnes.cz/dan-z-nemovitosti-zvedne-sestina-ceskych-obci-fo8-/ekonomika.asp?c=A080528_204101_ekonomika_dp

Prohledat jednotlivé výrazy - Daň z nemovitostí zvedne šestina českých obcí

Daň , z , nemovitostí , zvedne , šestina , českých , obcí ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka