Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Daňové přiznání na jednu stránku: Už za 2 roky?

28.04.2008, 09:44   |   Miroslav Zeman (aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Byl to jeden z hlavních slibů v oblasti daní naší největší vládní strany. Na vyplnění daňové přiznání měly stačit pouhých 5 řádků. Ani v polovině volebního období se však k tomuto cíli nedošlo a zjednodušení tak zůstává stále jen nesplněným snem.

S návrhem na jasné zjednodušení daňového přiznání přišlo až nyní ministerstvo financí, které se svými posledními návrhy snaží o zásadní zjednodušení povinností daňových poplatníků. Zjednodušení totiž nepřinese jen výraznou úsporu času, ale i peněz a to jak na straně daňových poplatníků, tak na straně státu.

Sloučení úřadů ušetří čas i miliony

Prvním navrhovaným opatřením je sloučení úřadů, které vybírají daně a pojištění do jednoho úřadu. Lidé by tak nemuseli obíhat několik úřadů, ale stačilo by dojít na jeden, kde by vše vyřídil. Současně by nemusel vyplňovat mnoho tiskopisů pro každý úřad, ale vše by stačilo vyplnit na jednom dokumentu.

Sloučení finančního úřadu a ČSSZ by navíc mělo přinést výrazné úspory v jejich provozu. Výběr daní je totiž v České republice značně neefektivní. Spolu se Slovenskem nám patří jedno z posledním míst v Evropě. Na jednu korunu vybranou na daních musíme v souvislosti s jejím výběrem zaplatit až 10 % této částky.

Výběr některých daní je navíc přímo ztrátový a náklady na jejich výběr překračují skutečný výtěžek, jako je tomu například u daně z nemovitostí.

Superdaň ukáže skutečnou výši zdanění každého z nás

Dalším z návrhů je zavedení jedné superdaně, která by v sobě již zahrnovala jak daň z příjmu, tak sociální pojištění. Výše daně je navrhovaná na cca 40 % z příjmů. Ač se to zdá vysoké číslo, o něco vyšší složenou sazbu platíme již dnes.

Zásadně největším dílem se na této sazbě a tedy i největší částce, kterou musíme státu platit, sociální pojištění. Sloučení odvodů do jedné daně by pro poplatníky znamenalo skutečně velmi výrazné zjednodušení.

Nebylo by totiž nutné podávat několik tiskopisů pro každý úřad. Nemuseli bychom následně ani vypočítávat jednotlivé druhy daní a pojištění. Už to je v současnosti velmi komplikované vzhledem k různým podmínkám pro přihlášení k placení daně z příjmů a platbě sociálního pojištění.

Poslední papírové přiznání v roce 2010?

Nejnovějším návrhem je kompletní digitalizace finančních úřadů, která poplatníkům umožní od roku 2010 podávat daňové přiznání pouze v elektronické podobě bez nutnosti následně doručovat přílohy k daňovému přiznání v papírové podobě. Všechny instituce, které vydávají podklady pro daňové přiznání jako jsou banky (úroky z hypoték), pojišťovny (životní pojištění a důchodové připojištění) či zaměstnavatelé, měli povinnost zasílat tyto dokumenty přímo finančnímu úřadu.

Daňový poplatník by tak vyplnil přiznání v elektronické podobě v základním rozsahu. Tedy celkové příjmy, zaplacené pojistné, zaplacené daňové zálohy, počet vyživovaných osob atd. Všechny ostatní informace včetně dodání podkladů a důležitých dokumentů už by si předaly instituce mezi sebou.

Jednotlivé návrhy, které zde jsou popsány mají různou pravděpodobnost schválení. Nejhůře prosaditelná je superdaň, která by měla sloučit daň z příjmů a sociální pojištění do jedné daně. Naopak zcela jistě bude schváleno sloučení úřadů, které se zabývají výběrem odvodů.

Jakékoliv zlepšení v oblasti daní je velmi pozitivním krokem a cestou ke splnění předvolebních slibů.

TIP

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci
 

Prohledat jednotlivé výrazy - Daňové přiznání na jednu stránku: Už za 2 roky?

Daňové , přiznání , na , jednu , stránku: , , za , 2 , roky? ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka