Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Darujete nemovitost příbuznému? Daň už neplatíte

23.03.2009, 10:05   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (1)

Do naší právní poradny chodí stále mnoho dotazů na to, zda se platí stále darovací daň při převodu bytu, domu nebo pozemku.

Daň darovací je daní, kterou jste si zvolili jako nejnespravedlivější daň v naší velké anketě, které se zúčastnilo více než 4 300 čtenářů. Darovací a dědická daň je tak daní, kterou čtenáři nejvíce kritizují.

K této dani se také vztahuje nejvíce otázek od našich čtenářů, z čehož je patrné, že u úpravy daně darovací a dědické panují stále nejasnosti.

U darování příbuzným daň neplatíte

Od začátku roku 2008 byla část daně dědické a darovací zrušena. Nebyla tedy zrušena celá tato daň jak se často nesprávně interpretuje.

Ke zrušení části daně darovací a dědické došlo v rámci reformy veřejných financí. Zrušena tak byla daň při darování a dědění mezi příbuznými. Naopak stále zůstává daň u převodu mezi nepříbuznými osobami.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz

na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

________________________________________________________________________________________________________________________________

U darování mezi příbuznými ušetříte až 15 000 korun

Pokud vám tedy daruje byt, otec, matka, babička, děda, bratr, bratranec, strýc apod. pak tento převod nepodléhá žádnému zdanění. Navíc ušetříte za vypracování znaleckého posudku, který bylo nutno dříve při převodu darováním předkládat finančnímu úřadu.

U převodu bytu v hodnotě milion korun, tak aktuálně ušetříte 1 % z odhadní ceny, tedy 10 000 korun + cenu za vypracování posudku, která činí až 5 000 korun. Celkově tak díky zrušení části darovací a dědické daně ušetříte v tomto případě až 15 000 korun.

Stále však zůstává poplatek na zapsání vlastnického práva do katastru nemovitostí v hodnotě 500 korun.

Dalším potencionálním nákladem může být odměna za vypracování kvalitní darovací smlouvy a návrhu na vklad do katastru nemovitostí, která vás může vyjít na 3 až 10 000 korun.

_________________________________________________________________________

V případě zájmu o vypracování kvalitní darovací či kupní smlouvy za výhodnou cenu nás kontaktujte na mail: mojepoplatky@seznam.cz

__________________________________________________________________________

Při darování mezi cizími osobami zaplatíte daň 7 %

Pokud vás však obdaruje cizí osoba, třeba kamarád, pak darovací daň uhradit musíte a zaplatíte tak 7 % z odhadní ceny nemovitosti. U zmíněného bytu v hodnotě milion korun zaplatíte celých 70 000 korun na darovací dani. Zachování této části daně u převodu mezi nepříbuznými osobami je odůvodněno zamezení případných spekulací s nemovitostmi.

Prohledat jednotlivé výrazy - Darujete nemovitost příbuznému? Daň už neplatíte

Darujete , nemovitost , příbuznému? , Daň , , neplatíte ,

Darujete nemovitost příbuznému? Daň už neplatíte

Darované peníze

Maminka prodala dům a v roce 2002 mi peníze darovala za péči o ní do její smrti....

Diskutovat

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka