Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Dát sbohem složenkám ČEZ je možné už za 250 tisíc korun, ale...

28.04.2008, 11:19   |   Jaroslav Mašek (iDnes.cz)   |   komentářů (0)

"Malý ostrovní systém je možné pořídit už přibližně za dvě stě padesát tisíc korun," říká Martin Chládek, spolumajitel firmy Alter-eko, která se specializuje na dodávání energetických zařízení využívajících obnovitelných zdrojů.

Aby bylo možné poptávku po energii uspokojovat průběžně, jde obvykle o kombinaci fotovoltaických solárních panelů, které umějí vyrábět elektřinu, a malé větrné elektrárny. Oba systémy by se měly v ideálním případě doplňovat tak, aby vždy alespoň jeden byl schopen dodávat minimum proudu. Stále však zůstává problém s plynulostí spotřeby elektřiny. Ta se musí akumulovat do baterií, aby byla k dispozici i například za bezvětrné noci.

"Je to spíše pro lidi, kteří vyznávají životní styl blíže k přírodě. Jsou třeba smířeni s tím, že budou mít elektřinu jen na dvě hodiny televize denně, velké prádlo vyperou za slunečného počasí," vyjmenovává možná omezení Chládek.

Úměrně s výší investované částky je však možné sestavit i systémy, které by pokryly spotřebu domu téměř bez omezení. Pak jejich pořizovací cena šplhá do milionů a při zohlednění doby životnosti (u fotovoltaických panelů kolem 25 let) vyjde levněji odebírat běžnou elektřinu od energetických firem.

Přesto si mnoho lidí sluneční články na výrobu elektřiny pořizuje a až do letoška se na ně dala čerpat i dotace. Systém funguje tak, že majitel domácí elektrárny prodává proud za dotovanou cenu do běžné sítě, tím se mu pomalu vracejí investované prostředky a pro vlastní spotřebu nakupuje levnou "špinavou" elektřinu. "Takové systémy je možné pořídit už okolo čtyři sta tisíc, dříve se dalo žádat o dotaci až na polovinu investice," říká Chládek.

Dnes je možné od Státního fondu životního prostředí získat dotace jen na solární systémy pro ohřívání užitkové vody nebo pro přitápění. Výroba solárního proudu byla pro letošek z podpory domácností vyškrtnuta.

Celý článek naleznete na porátlu www.iDnes.cz

http://ekonomika.idnes.cz/dat-sbohem-slozenkam-cez-je-mozne-uz-za-250-tisic-korun-ale-pkt-/ekonomika.asp?c=A080428_962663_ekonomika_maf

Prohledat jednotlivé výrazy - Dát sbohem složenkám ČEZ je možné už za 250 tisíc korun, ale...

Dát , sbohem , složenkám , ČEZ , je , možné , , za , 250 , tisíc , korun, , ale... ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka