Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Dědictví bude rychlejší, zařídí ho jen notáři

11.03.2008, 18:03   |   Vojtěch Blažek (iHned.cz)   |   komentářů (0)

Získat dědictví by mohlo místo měsíců trvat pouze týdny. Vláda se chystá projednat zákon, který do vyřizování dědictví přinese zásadní změnu: o tom, jak se majetek rozdělí mezi dědice, rozhodne jen notář.

Odpadnou tak měsíce čekání na razítko od soudů, které dnes musejí každý návrh potvrdit.

Pro jsou obě strany - notářům větší zodpovědnost nevadí a přetíženým soudům se ulehčí od papírování. Do třetice na změně vydělají dědici: majetek získají rychleji než v současnosti.

"Nic nebrání, aby notář udělal vše v dědické agendě sám. U soudu je stejně spis jen kvůli jednomu razítku a pro soudce jsou dědictví okrajová agenda," potvrzuje viceprezident notářské komory Miloslav Jindřich.

Jako za starého Rakouska

Dědictví dnes funguje podle modelu, který vznikl už za Rakousko-Uherska. Notář nejprve sepíše, na co mají dědicové nárok, a spis pošle soudu.

Buď soudce, nebo jeho pověřený úředník přitom nezkoumá, jestli to, co navrhuje notář, je podle zákona. Ale vlastně jen potvrdí, že spis dostal, a rozešle stanovisko dědicům.

"Dědické spisy zbytečně putují mezi soudem a soudním komisařem, což zatěžuje jak soudní soustavu, tak prodlužuje délku řízení," říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

"Soudce nebo vyšší úředník se tím formálně zabývat musí, i když jde třeba o úplně banální věc," dodává soudce Jiří Grygar ze soudu pro Prahu-východ.

V novele občanského soudního řádu, který bude projednávat kabinet, proto ministerstvo dalo notářům pravomoc vyřizovat dědictví od začátku do konce.

Rozvody dál postaru

"Soudu budou svěřeny základní úkoly, nezbytné pro to, aby se zachoval přehled o počtu probíhajících dědických řízení," říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

Jen ve složitějších případech by se do hry vložil soud - například pokud je ve hře dědictví v cizině nebo když dědici s notářovým rozhodnutím nebudou souhlasit.

"Většina dědických řízení je ale bez problémů," uvádí viceprezident notářů Miloslav Jindřich.

Zároveň ministerstvo spravedlnosti chystá změnu v notářském řádu - tak aby notáři mohli dostat za chyby při vyřizování dědictví přísnější tresty. Dnes to může být nejvýš třicetitisícová pokuta, nově až stonásobek minimální mzdy.

Celý článek naleznete na zpravodajském portálu www.iHned.cz

http://hn.ihned.cz/c1-23033420-dedictvi-bude-rychlejsi-zaridi-ho-jen-notari

 

Prohledat jednotlivé výrazy - Dědictví bude rychlejší, zařídí ho jen notáři

Dědictví , bude , rychlejší, , zařídí , ho , jen , notáři ,

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka