Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Deregulace nájmů přerostla politikům přes hlavu. Začínají brzdit

23.02.2009, 08:48   |   LaS   |   komentářů (1)

S velkou slávou  před 4 lety schválená deregulace nájmů, začíná politikům pořádně přerůstat přes hlavu. Nájemné letí nahoru až o 50 procent ročně a zvyšuje se o tisíce.

Stát proto chystá nejenom prodloužení deregulace o dva roky až na rok 2012, ale současně chce dotovat nájemné. To by fungovalo jako doplatek celkové výše nájemného v případě, kdy se nájemník nachází v těžké životní situaci a výše jeho příjmů nestačí na úhradu celého nájemného.

Jednalo by se tak o další státní sociální dávku, která by fungovala současně s příspěvkem na bydlení a dalšími sociálními dávkami. Ministerstvo pro místní rozvoj vedlo k návrhu nejen špatně koncipovaný zákon o deregulaci nájemného, ale také probíhající ekonomická krize, která výrazně zhoršuje postavení nájemníků v bytech s deregulovaným nájemným.

Nejpostiženějšími jsou obyvatelé Prahy a velkých měst, kde nájemné překračuje i ty nejodvážnější odhady. Důvodem je především enormní nárůst cen bytů v posledních letech, na které je výše deregulovaných nájmů přímo navázána.

Mnoho nájemníků se tak v poslední době dostalo do těžkých situací. Zatímco důchody či mzdy se zvyšují jen velmi mírně v řádech jednotek procent, výše nájemného letí nahoru o desítky procent. Například v centru Prahy se letos stejně jako loni zvýšilo regulované nájemné o 35 až 45 procent. Až o 30 procent se zvýšily nájmy v Brně či Plzni.

Ministerstvo pro místní rozvoj proto přišlo s návrhem posunout konečný termín deregulace o dva roky z roku 2010 na rok 2012. V opačném případě hrozí vážné sociální důsledky pro širokou skupinu obyvatel v nájemních bytech.

Vláda se k celému návrhu postavila neutrálně a návrh putuje do poslanecké sněmovny, kde má velkou šanci na schválení.

Opět se jedná o chybu a omyl politiků, kteří v době schvalování zákona nebyli schopni domyslet důsledky svého rozhodnutí. Nyní, v poločase musí opět měnit pravidla, což není fér ani vůči pronajímatelům, ani vůči samotným nájemníkům.

Postupná deregulace nájemného je jistě nutná, nicméně nekvalitní a často měněná pravidla mohou celý proces znedůvěryhodnit a poškodit.

Prohledat jednotlivé výrazy - Deregulace nájmů přerostla politikům přes hlavu. Začínají brzdit

Deregulace , nájmů , přerostla , , politikům , přes , hlavu. , Začínají , brzdit ,

Deregulace nájmů přerostla politikům přes hlavu. Začínají brzdit

geregulace ano,narovnana snizenim dani

Musim bohuzel konstatovat, ze deregulaci vyvolava nekolik veci,tedy nedostatek b...

Diskutovat

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka