Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Do ciziny: peníze, kartu nebo šek?

23.06.2010, 12:54   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Když vyjíždíte na dovolenou, rozmýšlejte pečlivě, v jakém "skupenství" si s sebou vezmete peníze. Stačí vám virtuální na kartě, nebo chcete radši hmotnou hotovost či šek? A jak s nimi nejlépe zaplatíte? Hodně záleží na tom, kam cestujete.

Pokud se budete pohybovat mimo větší města či turistické destinace, může se stát, že při placení kartou nebo cestovním šekem budete mít problém. Na druhou stranu, hotovost je dost nebezpečná forma peněz, zvlášť pokud máte peněz víc, což jistě potvrdí všichni okradení.

V následující tabulce najdete stručný přehled výhod a nevýhod různých způsobů placení.

způsob placení

výhody

nevýhody

hotovost

univerzální akceptovanost

při odcizení není náhrada

možné problémy, pokud špatně odhadnete množství (nedostatek peněz, potíže při zpětné výměně)

karta placení

bezplatné použití

nelze použít všude (hl. u elektronických karet)

v případě krádeže ochrana PINem/podpisovým vzorem

karta výběr hotovosti

v případě krádeže ochrana PINem/podpisovým vzorem

poměrně vysoký poplatek za výběr

v místě musí být bankomat nebo místo Cash Advance (banka, směnárna)

cestovní šek

zabezpečení podpisem

poplatek při vydání kolem 1%

možnost náhradního šeku při ztrátě/krádeži

vydává se jen v některých měnách (EUR, USD, GBP)

výhodný kurz měny

 

Pásek a kšandy

Dvojitá jistota se vám může hodit nejen při sexuálních aktivitách, ale také při výletu na cesty. Proto se nespoléhejte jen na jedny "peníze."

Mezinárodní platební kartu jako záložní finanční zdroj byste měli mít vždy - nejen kvůli možnosti pojištění, ale i proto, že v případě problémů nějakou banku, směnárnu nebo bankomat jistě najdete. Ve směnárnách a na pobočkách bank majitelům embosovaných karet k výběru hotovosti poslouží Cash Advance.

Podobným záložním zdrojem mohou být i cestovní šeky, které uplatníte především v bankách nebo směnárnách. Na cestách se nemusíte bát, protože zloděj si jich neužije, a navíc můžete dostat šeky náhradní, pokud si uhlídáte prodejní list. Výhodou cestovních šeků je i to, že jejich platnost nebývá omezena: Pokud je tedy jeden rok neutratíte, můžete si je nechat doma pro následující dovolené.

Tipy na cesty

Pokud vybíráte, jak s penězi na dovolenou, tady je několik rad:

- Zjistěte si, zda je v místě vaší dovolené banka, směnárna, bankomat. Pokud ano, můžou se vám velmi hodit cestovní šeky i karta.

POZOR: V Česku se s tím potkáte málokdy, ale v cizině je běžné, že obchodníci i bankomaty akceptují karty jen jednoho vydavatele (VISA nebo Mastercard; řidčeji třeba American Express), a proto pokud máte karty různých vydavatelů, berte si je všechny.

- Výhodná je karta embosovaná, protože je v zahraničí podstatně více přijímaná než karty elektronické, pro službu Cash Advance je dokonce nutností. Zvláště v odlehlejších destinacích se na online platební terminály nespoléhejte.
- Pokud jedete do země, jejíž měna se v zahraničí neprodává (např. Tunisko), zvažte nákup cestovních šeků: Peníze stejně budete muset měnit na místě, kurz při nákupu šeků je výhodnější a bezpečnostní výhoda není zanedbatelná.
- Ještě výhodnější jsou šeky pro návštěvu zemí eurozó;ny, USA nebo Velké Británie: při výměně příslušných šeků za hotovost totiž neplatíte za převod do místní měny.
- Všude, kde je to možné, plaťte kartou: můžete na poplatcích za směnárnu či výběry ušetřit nemalé peníze. Hotové peníze můžete utratit jinde nebo jindy.

 

Prohledat jednotlivé výrazy - Do ciziny: peníze, kartu nebo šek?

Do , ciziny: , peníze, , kartu , nebo , šek? ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka