Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Dopravní experti: Kdo nedá blinkr, přijde o dva body

13.05.2008, 16:05   |   Petr Sehnoutka (iHned.cz)   |   komentářů (0)

Komise expertů připravila první změny v bodovém systému. Hospodářské noviny znají detailně, jaké varianty doporučí odborníci politikům, aby je v zákoně změnili.

Za přejíždění z pruhu do pruhu bez "blinkru" budou nově dva body trestné body. Pokud někdo úmyslně zrychlí a tak bude bránit jinému autu v předjíždění, čeká ho ještě větší postih - šest bodů.
Naopak bez trestného bodu bude nově jízda ve dne bez rozsvícených světel.

Základní změny bodového systému, na kterých se dnes skupina dopravních expertů domluvila, nyní dostane do rukou ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). "Podskupina předloží své závěry velké expertní skupině. Ta o nich bude hlasovat a následně předloží své závěry ministrovi dopravy," popisuje další postup mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Dá se přitom čekat, že zásadnější zásahy do těchto změn již nebudou. Do této podskupiny se totiž přihlásili jen ti experti, kteří chtěli v bodovém systému prosadit změny.

Podívejte se, jak vypadají konkrétní návrhy změn bodového systému:
(včetně doprovodného komentáře expertů)

Beze změny zůstává:

- trestání alkoholu, drog, rychlosti, telefonování

Zavádí se nově bodované přestupky:

- bránění v předjíždění (zrychlování): 6 bodů
- nedodržení povinnosti dát znamení o změně směru jízdy: 2 body (cílem je především postihovat přejíždění z pruhu do pruhu bez blinkru, zejména na dálnici a na víceproudé komunikaci v obci).
- nedodržování bezpečné vzdálenosti mimo obec: 2 body. (poznámka expertů: musíme v souvisejícím paragrafu definovat bezpečnou vzdálenost, zda čas v sekundách, nebo vzdálenost v metrech. Pamatovat i na to, když někdo někomu naruší bezpečnou vzdálenost (tzv. myška při předjíždění).

Vypouští se bodové hodnocení přestupku:

 - jízda bez světel ve dne bude bez bodu, pokuta zůstává. Jeden bod zůstává pouze za nerozsvícená světla za snížené vidětelnosti (v noci).
- nebude se bodově trestat neoprávněné užití oranžového majáku. Pokuta zůstává.
- nebude se bodově trestat porušení povinnosti vyplývající ze zákazové nebo příkazové značky. Pokuta zůstává.

Upravuje se:

- řízení vozidla bez držení platného osvědčení profesní způsobilosti. Zůstává 5 bodů, zůstává pokuta, zákaz činosti však bude udělen až při opakovaném (druhém) porušení


- upřesňuje se jeden z pětibodových přestupků. Nezastavení vozidla na pokyn "osoby oprávněné k řízení provozu"... Osoby budou taxativně vyjmenovány.- upravuje se trest za překročení nejdelší přípustné doby řízení pro profesionální řidiče: 4 body budou pouze tehdy, pokud překročí povolenou dobu řízení o více než 33 %. Jinak bez bodu. Museli jsme tak učinit v souladu s evropským nařízením.- zpřísňuje se nezastavení před přechodem pro chodce ze 3 na 4 body


- zpřísňuje se sankce za jízdu bez pásu a dětské sedačky ze dvou na 3 body


- zpřísňuje se sankce za neoprávněné užití modrého majáku z jednoho na 4 body - zpřísňuje se sankce za jízdu po dálnici s vozidlem, jehož stav neumožňuje dosáhnout rychlosti 80 km/h z jednoho bodu na dva.

Celý článek naleznete na portálu www.iHned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-24734130-dopravni-experti-kdo-neda-blinkr-prijde-o-dva-body

Prohledat jednotlivé výrazy - Dopravní experti: Kdo nedá blinkr, přijde o dva body

Dopravní , experti: , Kdo , nedá , blinkr, , přijde , o , dva , body ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka