Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Dražší poplatky, nebo vyšší příspěvek státu? Investice do soudů se vyplatí

25.01.2010, 02:29   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (6)

Soudní poplatky se mají výrazně zvýšit. Jedná se o pouhé zdražení pro občany, nebo o prostředek pro zrychlení a zkvalitnění práce soudů? Když už tedy vyšší soudní poplatky, měly by být investicí, která se vyplatí.

Na veřejnost se dostala informace, že ministerstvo spravedlnosti spolu s ministerstvem financí připravuje zdvojnásobení soudních poplatků. Pro občany by se zcela jistě nejednalo o pozitivní zprávu, nicméně v článku chybělo to nejdůležitější. Ministerstvo spravedlnosti připravuje i další řešení, které by měly situaci ve financování našeho soudnictví zlepšit.

Za vyšší cenu vyšší komfort?

Zvýšení soudního poplatku je krokem, který má za cíl výrazně zvýšit investice do našeho soudnictví. Výsledkem by tak nemělo být pouze zdražení, ale především výrazné zlepšení služeb pro občany, zrychlení práce soudů a zvýšení kvality práce. Za své peníze by tak občané získali výrazně vyšší komfort.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz

na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

________________________________________________________________________________________________________________________________

Soudní poplatky lidi netrápí. Chtějí rychlé soudy

Z průzkumů, které získáváme z právních poraden na základě skutečného zájmu občanů vyplývá, že pro občany není největším problémem výše soudního poplatku, ale především pomalost soudů. Na pomalost a často zbytečnou zdlouhavost soudních řízení si stěžuje až 56 procent tazatelů. Výše soudních poplatků trápí pouze 12 procent tazatelů.

Je zřejmé, že občané by byli ochotni si i výrazně připlatit za to, že jejich případ bude rozhodnut v krátké době a kvalifikovaným způsobem. Rovněž by občané ocenili lepší informovanost o jejich právech a povinnostech ze strany soudů. Další finanční prostředky investované do soudnictví tak mají zvýšit podstatným způsobem rovněž kvalitu služeb našich soudů.

Vyšší poplatky nemusí být zátěž, ale dobrá investice

Dlouho trvající soudní řízení a nedostatek informací může občana stát mnohonásobně vyšší náklady, než činí náklady na soudní poplatek. Soudní poplatek je navíc náklad pouze v počátku řízení. V případě úspěchu ve sporu má vítězná strana nárok na úhradu nákladů na soudní poplatek od strany, která ve sporu neuspěla.

Vyšší příspěvky od občanů i státu navíc pomohou zvýšit technické vybavení soudů, které často připomíná pracoviště z doby před dvaceti lety. Právě vyspělá a moderní technika a vybavení je jedním z nejdůležitějších předpokladů rychlejšího a kvalitnějšího fungování soudů. Soudy totiž byly v minulosti v oblasti investic a zavádění moderní techniky značně opomíjeny, na rozdíl od zdravotnictví či školství, kde se masově investovalo do moderních technologií.

Soudní poplatek má regulovat, hrozit i sankcionovat

Zvýšený soudní poplatek tak má další funkci a tou je zvýšení sankcí pro ty, kteří porušují práva jiných. Soudní poplatek totiž zaplatí ten, kdo ve sporu neuspěl a kdo je tedy za celý spor odpovědný. Vyšší soudní poplatek tak bude mít také preventivní funkci a bude motivovat strany aby se raději dohodly, než skončily se svým sporem u soudu.

Nejen občané, ale i stát musí soudům přispět

Ministerstvo spravedlnosti však připravuje i další řešení, které by v případě realizace mohly výrazně zlepšit financování a fungování soudů. Občané platí státu daně a za tyto finanční prostředky by jim stát měl zajistit výkon spravedlnosti. Zvýšení finančních prostředků na investice do soudů ze státního rozpočtu je tak další možností jak zlepšit a hlavně zrychlit vymahatelnost práva v České republice.

Právě probíhající ekonomická krize však velmi komplikuje dosažení cíle zvýšit příspěvek státního rozpočtu na tyto důležité investice.

Zrychlení práce soudů, zkvalitnění jejich práce a zlepšení služeb soudů směrem k občanům bude stát velké finanční prostředky, nicméně tato investice se nejen státu, ale i každému občanovi v budoucnu velmi vyplatí.

VYUŽIJTE BEZPLATNOU PRÁVNÍ PORADNU NA SERVERU WWW.PROFIPRAVNIK.CZ

Prohledat jednotlivé výrazy - Dražší poplatky, nebo vyšší příspěvek státu? Investice do soudů se vyplatí

Dražší , poplatky, , nebo , vyšší , příspěvek , státu? , Investice , do , soudů , se , vyplatí ,

Dražší poplatky, nebo vyšší příspěvek státu? Investice do soudů se vyplatí

Kredit

Potřebujete úvěr ??? Naše firma je název Zion Financial Services Limited, dáváme...

soudni poplatky - zrusit

navrhuji zrusit soudni poplatky uplne, nebot clovek zaplati za navrh soudu,aby j...

nízké soudní poplatky - nesmysl

Dobrý den !Nemohu souhlasit s názorem, že soudní poplatky jsou nízké. Dostala js...

Soudní poplatky

Vážení, soudní poplatky jsou skutečně nehorázné. než se vlastně rozhodnete jít k...

zastoupeni martany?

rada bych se zeptala, kdo nektere zakony vymyslel, jako treba zastupovani u soud...

Diskutovat

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka