Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Dva miliony zdravotnických účtů jsou na prodej

17.03.2008, 14:18   |   Petr Vašek (iHned.cz)   |   komentářů (0)

Ministr Tomáš Julínek začíná mít jasněji v tom, jak vpustit do zdravotního pojištění soukromý byznys a dotáhnout do konce možná nejdůležitější krok celé své reformy zdravotnictví.

Rýsuje se seznam těch, kteří mají v soutěži o pojišťovny navrch. Na akcie menších zaměstnaneckých pojišťoven, jako jsou Metal Aliance, Hutnická zaměstnanecká pojišťovna nebo Oborová zdravotní pojišťovna, budou mít pravděpodobně přednostní právo jejich zakladatelé. Malých pojišťoven je dnes sedm a u jejich zrodu stály třeba Škoda Auto, Plzeňský Prazdroj, Třinecké železárny nebo OKD.

Tomáš Chrenek, majitel třineckých hutí a největší tuzemský soukromý hráč ve zdravotnictví, potvrdil HN, že bude mít zájem.

Když Julínek reformu prosadí, vznikne protiváha velkým státním pojišťovnám, jako jsou VZP, Vojenská zdravotní pojišťovna a pojišťovna ministerstva vnitra.

Kdo ušetří, vydělá

V sedmi menších pojišťovnách je dnes kolem dvou milionů klientů, kteří ročně zaplatí na pojistném zhruba 35 miliard korun. Převod jejich účtů do soukromých rukou by byl jednou z největších privatizačních akcí Topolánkovy vlády. Julínek věří, že pojišťovny s jasnými vlastníky budou hospodárnější: aby vydělaly, omezí plýtvání a zvýší tlak na to, aby léčba byla levnější.

Nové zákony mají zamezit tomu, aby standardní zdravotní péči odpíraly - součástí reformy bude podrobný seznam, co musí hradit. Od roku 2009 tak například budou muset ze zákona pacientům sehnat v blízkosti domova praktického lékaře, zubaře nebo specialistu. Také budou muset včas zajistit plánovanou operaci kolene, kyčle nebo žlučníku a budou muset vyvěsit čekací doby na internetu.

Morální nárok zakladatelů

Pojišťovny teď fungují v unikátním režimu: mají veřejnoprávní charakter a nikomu vlastně nepatří. Zakladatelé ovlivňují jejich chod, mají ve vedení lidi, ale nevlastní je.

Podle ministerstva zdravotnictví ale mají na akcie nárok. "Snažíme se najít cestu, která by byla v souladu se zákonem, ale zároveň by nám umožnila, abychom tento morální nárok zohlednili," řekl HN Julínkův náměstek Pavel Hroboň. "Oni tu pojišťovnu založili, ale okamžikem, kdy začala existovat, tak přestala být jejich dítětem a ocitla se někde ve vzduchoprázdnu bez majitele," dodává Hroboň.

Není jasné, zda se akcie bezplatně převedou, nebo prodají. "Bude to předmětem koaličního jednání. Žádné definitivní rozhodnutí ještě nepadlo," řekl Hroboň.

Celý článek naleznete na portálu www.iHned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-23340750-dva-miliony-zdravotnickych-uctu-jsou-na-prodej

Prohledat jednotlivé výrazy - Dva miliony zdravotnických účtů jsou na prodej

Dva , miliony , zdravotnických , účtů , jsou , na , prodej ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka