Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Ekonomická a finanční krize : Češi přesto dohání Němce

24.06.2009, 01:35   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Česká republika poklesne tento rok o rekordní 2,5 procenta. Přesto ekonomicky doháníme západní země stejně jako v minulosti. Jejich propad je totiž výrazně vyšší.

Německá ekonomika poklesne tento rok totiž o více než 6 procent. Stejně tak ekonomika Velké Británie, Franci či Itálie si sáhnout na dno propadu. Ekonomika a bohatství Čechů se tak přes finanční krizi blíží vyspělosti západních zemí stejně rychle jako v době globálního ekonomického růstu.

Díky tomuto růstu můžeme dohnat vyspělost ekonomiky Německa už za 12 let.

I přes finanční krizi si Česká republika ve vývoji ekonomiky vede spolu s Polskem nejlépe. 

Ekonomika jako v Německu? Už za 12 let 

Česká ekonomika dosáhne v tomto roce 87 % průměru EU. Pokud bychom si i nadále jako v posledních 5 letech udržovali průměrně 3 procentní náskok v růstu ekonomiky před Německem, které dosahuje 118 procent průměru EU, pak bychom ekonomické vyspělosti Německa mohli dosáhnout v průběhu 12 let, tedy už v letech 2021 až 2012. V této době se také může ČR dostat na úroveň Francie, Španělska a dalších západních zemí.

Uvedený odhad navíc neplatí pouze pro období růstu, ale paradoxně i pro období globálního poklesu. Ekonomiky vyspělých zemí totiž klesají o zmíněná 3 procenta a více rychleji, než ekonomika České republiky. I z tohoto hlediska se rozdíl vyspělosti snižuje.

Český statistický úřad k tomu uvádí, „Skutečnost, že podle výpočtů je naše ekonomická výkonnost pouze o 12 % nižší než činí průměr Evropské unie, je dobrou zprávou svědčící o tom, že se domácí ekonomice daří dohánět zbytek Evropské unie.“

Průměrné úrovně ekonomické vyspělosti EU sice nedosáhneme už v roce 2013, jak předpověděl Jiří Paroubek, předseda ČSSD, který tvrdí „Za příznivých podmínek můžeme dosáhnout průměru EU už v roce 2013.“, ale o dva či tři roky později.

Již před 2 lety se podařilo naší ekonomice předběhnout ekonomiky Portugalska a Malty.

Německé mzdy doženeme až za 25 let

V ekonomické úrovni můžeme Německo a další západní vyspělé země dohonit poměrně brzy, nicméně výši jejich mezd budeme dohánět mnohem déle.

Průměrná mzda v ČR činí necelých 23 000 korun, tedy 916 Eur. V Německu činí průměrná hrubá mzda 3 200 Eur. Ačkoliv je rozdíl více než trojnásobný, těžíme z nižších cen, které výsledný rozdíl v životní úrovni výrazně snižují. Němci také mají výrazně vyšší odvody na zaměstnance.

Zatímco naše ekonomika je na 72 % ekonomiky Německé, naše platy dosahují pouze 56 % Německých. Dle odhadu ekonomů budeme mít stejné platy jako Němci za 25-30 let.

Marek David, ekonom Patria Finance k tomu dodává, „Při současném vývoji bych vyrovnání úrovně mezd mohlo trvat ještě několik desetiletí. Nicméně v takovém časovém horizontu se mohou ekonomické podmínky poměrně výrazně změnit,"

Proč Česká ekonomika i přes krizi padá méně než sousedé?

Česko stále těží z velkého přílivu investic v posledních letech, kdy do země přitekl kapitál v hodnotě více než 30 miliard euro (750 miliard korun). Díky šrotovnému a podpoře automobilovému průmyslu nedochází k výraznějšímu propadu tohoto klíčového průmyslového odvětví.

K růstu také přispívají na poměry ekonomické krize stále ještě vysoké útraty domácností, které využívají zvyšujících se mezd a stále poměrně dobré dostupnosti úvěrů. Češi také stále vyvážejí více než dovážejí. Rekordní přebytek, který jen za duben činil astronomických 23 miliard korun může pokles ekonomiky dále zmírnit.

Prohledat jednotlivé výrazy - Ekonomická a finanční krize : Češi přesto dohání Němce

Ekonomická , a , finanční , krize , : , Češi , přesto , dohání , Němce ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka