Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Ekonomika se propadla 3,4 %. Nejvíce v historii

16.05.2009, 06:20   |   HK   |   komentářů (0)

Nejvíce v novodobé historii České republiky doposud hospodářství kleslo ve čtvrtém čtvrtletí roku 1997, kdy spadlo o 2,1 procenta. Nyní se výkon české ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně snížil o téměř tři a půl procenta (3,4 %). Uvedl to dnes ve svém předběžném odhadu Český statistický úřad.

Meziroční pokles HDP v reálném vyjádření byl naposled zaznamenán před více než deseti lety ve 4. čtvrtletí roku 1998, k dosud nejvyššímu meziročnímu propadu v historii samostatné České republiky došlo ve čtvrtém čtvrtletí roku 1997 (o 2,1 procenta), informoval dnes Český statistický úřad.

„Je to výrazně vyšší pokles než jsme očekávali. Tato nová čísla jsou důkazem dalšího postupu ekonomické recese v eurozó;ně, která naposledy zaznamenala nejvyšší propad průmyslové výroby za posledních 20 let. To se zákonitě promítá i do výkonnosti českého průmyslu a ovlivňuje míru zaměstnanosti. Vzhledem k pokračujícímu zpomalení okolních ekonomik, jejich vzájemné provázanosti a posledním výsledkům českého průmyslu předpokládáme, že propad české ekonomiky bude pokračovat i v druhém pololetí tohoto roku. Bez výraznějšího oživení na evropských trzích nelze očekávat brzké zlepšení situace tuzemského průmyslu,“ komentoval nejnovější odhad vývoje české ekonomiky prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Pokles tvorby HDP ovlivnil nepříznivý vývoj zejména ve zpracovatelském průmyslu, který se již řadu měsíců potýká s odbytovou krizí především na zahraničních trzích. Na poptávkové straně ekonomiky výrazně poklesly výdaje na tvorbu fixního kapitálu, zatímco výdaje domácností zůstaly zhruba na úrovni předchozího roku. Téměř dvacetiprocentní pokles byl zaznamenán jak u vývozu, tak i dovozu zboží a služeb. Předběžný odhad

vývoje HDP sestavil ČSÚ na základě pouze dílčích informací ze statistických zjišťování a administrativních zdrojů, které byly k dispozici v podstatně menším rozsahu než obvykle.

Prohledat jednotlivé výrazy - Ekonomika se propadla 3,4 %. Nejvíce v historii

Ekonomika , se , propadla , 3,4 , %. , Nejvíce , v , historii ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka