Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Elektronický stát málo chrání občany, varují poslanci

31.03.2008, 09:47   |   Petr Holub (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Kontroverzní zákon eGovernmentu narazil ve sněmovně na zásadní připomínky o ochraně osobních údajů občanů.

Podle informací Aktuálně.cz prošel prvním čtením k dalšímu projednávání jen díky tomu, že ministr vnitra Ivan Langer (ODS) rozeslal návrh dalšího zákona, který vyjasňuje některé sporné otázky.

eGovernment má zavést elektronickou komunikaci s úřady. Proto umožňuje všem občanům i firmám, aby si otevřeli takzvanou datovou schránku, do které jim úřady budou posílat své písemnosti. Později budou moci občané stejnou cestou žádat po státu informace.

Kamenem úrazu je desetimístné číslo

Každá schránka bude opatřena jedinečným číslem, který občanům přidělí ministerstvo vnitra. A právě v tomto čísle je kámen úrazu. Ministr Langer v zákonu doporučil desetimístný identifikátor, který už dnes používá ministerstvo práce a sociálních věcí.

Protože ke stejnému osobnímu číslu má podle platných zákonu přístup i ministerstvo financí a spravedlnosti, vzniká do budoucna vážné riziko, že jednotliví úředníci získají přístup ke všem datům o konkrétních občanech.

"Takto vytvořené osobní číslo je naprosto nedostačující z hlediska jeho zabezpečení proti zneužití uvnitř informačního systému," řekl expert KSČM Zdeněk Maršíček, který se stejně jako jiní poslanci připojil k námitkám, které proti zákonu vyslovili odborníci společnosti eStat.cz.

Kritika eStatu se soustředila i na to, že datové schránky budou méně zajištěny, než je běžné například v internetovém bankovnictví.

Zákon krituzují i vládní poslanci

Pro další osud zákona je důležitější, že stejně kritičtí jsou i poslanci vládní ODS. Jaroslav Krupka sice pochválil, že se ministr Langer snaží "maximálně efektivně zpřístupnit elektronizaci veřejné správy", na druhé straně upozornil, že je třeba "zachovat i určitou míru ochrany osobních údajů a znemožnit i určité centralizování sběru těchto informací".

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=600923

Prohledat jednotlivé výrazy - Elektronický stát málo chrání občany, varují poslanci

Elektronický , stát , málo , chrání , občany, , varují , poslanci ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka