Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Eurokomisařka bojuje za levné SMS

12.02.2008, 13:51   |   Zuzana Luňáková (iHned.cz)   |   komentářů (0)

V Barceloně včera odstartoval veletrh mobilní telekomunikační techniky Mobile World Congress a největší telekomunikační událost roku si nenechala ujít ani "noční můra" mobilních operátorů, eurokomisařka Viviane Redingová. Poté, co s nimi vyhrála válku o ceny za volání ze zahraničí, se včera opět razantně opřela do roamingových cen krátkých textových zpráv (SMS) a datových služeb.

"Posílat zprávy či stahovat data v jiné zemi by nemělo být dražší než doma," prohlásila Redingová během prvního dne veletrhu. Podle ní by mělo být pro zákazníky stejně jednoduché posílat SMS z rozpálených pláží i zasněžených sjezdovek. Firmy ze zemí Evropské unie by zase neměly být při využívaní datových služeb znevýhodněny oproti konkurentům z USA, kde funguje jednotný trh.

Operátorům chce dát Redingová na nápravu a snížení cen zhruba půl roku. Pokud do 1. června 2008 nezaznamená "uvěřitelné" snížení velkoobchodní i maloobchodní ceny datových služeb, chce zakročit pomocí legislativy.

Podobnými slovy přitom zahájila i svou předchozí "kampaň" proti drahým poplatkům za volání z ciziny. Když loni Evropská komise její záměr prosadila, snížily se ceny volání z ciziny až o 60 procent. Úspěšná bude Redingová pravděpodobně i nyní. Přestože, jak sama řekla, se jí do další regulace příliš nechce, už samo "přání" funguje jako hrozba. Operátoři tak nejspíš ani nebudou čekat na případné nařízení komise.

"Skupina uvažuje o snížení ceny datových služeb a přání Evropské komise chceme vyjít vstříc," potvrdila HN tisková mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Také Telefó;nica O2 už dříve oznámila, že zákazníkům v pěti evropských zemích včetně Česka před létem sníží ceny posílání SMS v rámci EU o 40 procent a klesnout by měla i cena datových tarifů. Zjednodušení datových tarifů letos chystá také Vodafone.

Podle zprávy, kterou v polovině ledna zveřejnila Evropská skupina regulátorů, může být v unii rozdíl mezi cenou jednoho megabytu dat v domovské zemi a v cizině i více než pětinásobný. Cena jedné textové zprávy se nyní v unii v rámci domácí sítě pohybuje od 1,30 do 2,60 koruny. Za zprávy ze zahraničí se však platí i 7,50 až 13 korun. Podle Redingové není takový rozdíl ospravedlnitelný kvůli tomu, že náklady operátorů jsou v tomto případě velmi malé.

Datovými službami a SMS zprávami ale snahy eurokomisařky nekončí. Už loni komise vyzvala operátory k ochraně dětí před přístupem k pornografii a stránek s násilným obsahem. "K výzvě jsme se měli do roka přihlásit, což jsme udělali," říká Kemrová.

Telefó;nica a Vodafone už zavedly webové stránky, jež umožňují zabránit dětem v přístupu na nevhodné stránky z mobilního telefonu. Telefó;nica včera v Barceloně oznámila, že službu zavádí pro všechny své evropské pobočky.

Celý článek naleznete na zpravodajském serveru www.iHned.cz

http://hn.ihned.cz/c1-22940330-eurokomisarka-bojuje-za-levne-sms

Prohledat jednotlivé výrazy - Eurokomisařka bojuje za levné SMS

Eurokomisařka , bojuje , za , levné , SMS ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka