Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Exekutorskou komorou zmítají spory. Může za to příprava registru dlužníků

20.02.2009, 07:39   |   čtk (www.ihned.cz)   |   komentářů (1)

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ve čtvrtek požádal prezidenta Exekutorské komory Juraje Podkonického o svolání sněmu komory, který by zvolil její nové vedení.

Všech pět členů prezidia je totiž zodpovědných za problémy v komoře, zejména nezvládnutí přípravy a spuštění centrálního registru exekucí, řekl ministr novinářům. Podkonický ministrově žádosti vyhoví. Na sněmu 3. dubna znovu kandidovat nebude, prohlásil.

"Skutečným důvodem nespuštění centrální evidence je neochota určité skupiny lidí uvnitř komory nalévat data (do evidence), a tím odkrýt, jak na tom vlastně jsou a kolik exekucí vedou," řekl Podkonický novinářům. Podle něj to je 20 z 29 těch, kteří jeho a místopředsedkyni komory Jitku Wolfovou vyzvali k rezignaci.

Podle Pospíšila i Podkonického byla centrální evidence exekucí spuštěna tento čtvrtek. Veřejnosti bude zpřístupněna na adrese www.ceecr.cz od 1. března. Jedno nahlédnutí do evidence bude stát 120 korun. V současnosti jsou tam údaje od 70 procent exekutorů. Ti, kdo tak ještě neučinili, musejí data doplnit do 1. března.

Spory kolem databáze

Databáze má uvádět údaje o dlužníkovi, výši vymáhané částky a jméno exekutora. Lidé ji budou moci využívat například k prověření svých obchodních partnerů. Komora si na vytvoření a provozování databáze najala soukromou firmu Neutrics, za níž podle serveru Aktuálně.cz stojí plzeňský podnikatel a konkurzní správce Petr Šikoš.

Již ve středu několik desítek exekutorů vyzvalo vedení Exekutorské komory v čele s jejím prezidentem Podkonickým a místopředsedkyní Wolfovou k rezignaci. Více než čtvrtina exekutorů vyčítá Podkonickému také špatnou komunikaci mezi prezidiem a členy komory či veřejností.

Prezident podle nich nevede komoru transparentně, protežuje část soudních exekutorů a dlouhodobě se chová neeticky. Skupině exekutorů se podle jednoho z nich, Kamila Košiny, rovněž nelíbí, že si Podkonický založil uvnitř komory sdružení.

Podle dřívějšího vyjádření Pospíšila porušuje exekutorská komora tím, že nespustila centrální registr exekucí, vyhlášku ministerstva. Databáze měla fungovat již od prosince loňského roku. Ministerstvo ale zatím nemá prostředky, jak ji k dodržování jejích zákonných povinností donutit.

Úřad proto připravil novelu exekučního řádu, která umožňuje komoru postihnout. Minulý týden Pospíšil novinářům řekl, že chce, aby byla přijata sněmovnou ve zrychleném řízení. Souhlasí s ním i opoziční ČSSD.

Exekutorská komora podle nejnovějších údajů sdružuje 125 soudních exekutorů. Odměna exekutora představuje 15 procent částky vymáhané na dlužníkovi, pokud je do výše tři miliony korun, minimálně však 3000 korun. Do 40 milionů soudní exekutor dostane částku rovnu 10 procentům vymáhané sumy, mezi 40 a 50 miliony to je pět procent a nad 50 milionů jedno procento.

Celý článek naleznete na serveru www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-34581230-exekutorskou-komorou-zmitaji-spory-muze-za-to-priprava-registru-dluzniku

Prohledat jednotlivé výrazy - Exekutorskou komorou zmítají spory. Může za to příprava registru dlužníků

Exekutorskou , komorou , zmítají , spory. , Může , za , to , příprava , registru , dlužníků ,

Exekutorskou komorou zmítají spory. Může za to příprava registru dlužníků

nezakonne exekuce - pro exekutory bez odpovednosti, proc?

Odpovednost pro vsechny stejna - dluzniky i exekutorynejvyssi soud po 15 letech ...

Diskutovat

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka