Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Gazprom snížil dodávky plynu do Evropy na třetinu, tvrdí Ukrajina

06.01.2009, 09:57   |   www.novinky.cz   |   komentářů (0)

Podle Naftogazu by v řádu několika hodin mohl Česko a další evropské země postihnout výrazný výpadek dodávek.

Gazprom v pondělí uvedl, že dodávky sníží o 63 milió;nů metrů krychlových, což je množství, které si Ukrajina neoprávněně odebrala z plynu, který byl určen evropským zákazníkům.

Přesná příčina výpadku není jasná. Zda méně plynu posílá už Gazprom nebo plyn odebírá Ukrajina a dodávky jsou proto menší, nebo kombinace obojího.

"Situaci analyzujeme, ale důvody výrazného poklesu nejsou přesně identifikovatelné. Máme k dispozici pouze informace, že tranzitní dodávky přes Ukrajinu na Slovensko do předávací stanice Velké Kapušany byly omezeny," řekla mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Dodávky norského plynu severní cestou do ČR jsou podle něj v plné výši a firma aktuálně plně využívá tento zdroj pro zásobování. Těžba z podzemních zásobníků plynu na našem území byla spuštěna na plný výkon.

"S využitím norských dodávek a zásobníků jsme schopni aktuálně pokrýt spotřebu zemního plynu v ČR," dodal Chalupský.

Plyn chybí zejména Bulharsku

Těžké problémy bezprostředně po sdělení Naftogazu již oznámilo Bulharsko. Export plynu přes Ukrajinu podle státního podniku Bulgargaz nejprve klesl na kritickou hranici a poté byly všechny ruské dodávky do Bulharska, Turecka, Řecka a Makedonie zastaveny.

Nynější spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co Gazprom přestal na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodl na nové smlouvě s novými cenami. K pondělnímu zkrácení dodávek o víc než 65 milió;nů kubíků Gazprom přistoupil po poradě s ruským premiérem Vladimirem Putinem a tento výpadek postihl i Českou republiku.

Prohledat jednotlivé výrazy - Gazprom snížil dodávky plynu do Evropy na třetinu, tvrdí Ukrajina

Gazprom , snížil , dodávky , plynu , do , Evropy , na , třetinu, , tvrdí , Ukrajina ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka