Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Holandský ekolog chce z Česka udělat solární velmoc

03.06.2008, 13:21   |   Jaroslav Mašek (iDnes.cz)   |   komentářů (0)

"Jednáme s českým partnerem, který od nás chce koupit solární panely o celkovém výkonu 40 megawatt," uvedl minulý týden při rozhovoru s MF DNES v Monte Carlu van Wijk, jehož firma Econcern se zabývá vším, co souvisí s obnovitelnými zdroji energie.

O uskutečnění byznysu by mělo být rozhodnuto do konce roku. Pokud by se podařil, udělal by van Wijk obchod života.

Ve hře může být CTP
Takový systém by podle jeho slov stál přibližně 150 milionů eur, což v přepočtu vychází na téměř čtyři miliardy korun.

"Je to systém o opravdu velkém výkonu. Dosud jsme největší dělali loni ve Španělsku a ten má 13 megawatt," říká van Wijk.

Aby se podařilo dosáhnout takového výkonu, musely by se solární panely rozkládat na ploše zabírající 150 fotbalových hřišť. Podle van Wijka někde v okolí Brna. Jméno českého partnera však prozradit nechce. "Zatím je na to brzo," tvrdí.

Časem by se jím však mohla stát holandsko-česká developerská skupina CTP, protože obě společnosti spolu v minulosti jednaly o jiných projektech. CTP přitom v pondělí oznámila, že ve svých průmyslových areálech chce umístit solární panely o výkonu až 60 MW. Podle mluvčího firmy CTP Dušana Benži už má na projekt sehnané peníze z Evropské investiční banky, ale ještě musí proběhnout výběrové řízení na dodavatele.

Tuzemští lídři oboru jsou proto zatím k plánům Econcernu skeptičtí. "Žádný takový projekt u nás připravený není. Museli by někde ve velkém potichu vykupovat zemědělskou půdu," říká Tomáš Raška, šéf firmy Natland, která je přes společnost Energy 21 momentálně největší solární hráč na trhu.

Podobně se vyjadřují i zástupci ČEZ a investiční skupiny J&T, kteří by případné miliardy na stavbu systému měli.

"S firmou Econcern nevedeme žádná jednání. Sice připravujeme vlastní projekt fotovoltaické elektrárny, ale zatím nemůžeme uvádět podrobnosti," říká mluvčí J&T Martin Maňák.

A s Holanďanem nejedná ani německá firma Juwi, která chce v Česku příští rok postavit zdroje na 10 megawatt.

Drahá ropa nám vyhovuje
Econcern bývalého profesora na utrechtské univerzitě přesto patří k nejrychleji rostoucím firmám v Evropě. Loni utržil v přepočtu 11 miliard korun a vydělal přes dvě miliardy korun čistého. Do čtyř let chce mít tržby na úrovni 200 miliard korun.

"Nahrává nám drahá ropa. Čím dražší, tím lépe se daří našemu byznysu," říká muž, který potenciál obnovitelných zdrojů objevil už v roce 1984.

"Tehdy jsem založil svou první firmu, ale abych uživil rodinu, musel jsem zůstat pracovat na univerzitě," dodává Holanďan, který už necestuje po Evropě v karavanu. Teď jezdí v hybridní limuzíně Lexus, dříve používal ekologický prius.

"Ekologie je výborný byznys," netají se pragmatickým přístupem van Wijk.

Celý článek naleznete na portálu www.idnes.cz

http://ekonomika.idnes.cz/holandsky-ekolog-chce-z-ceska-udelat-solarni-velmoc-fxt-/eko_profily.asp?c=A080602_211948_eko_profily_dp

Prohledat jednotlivé výrazy - Holandský ekolog chce z Česka udělat solární velmoc

Holandský , ekolog , chce , z , Česka , udělat , solární , velmoc ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka