Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Hypotéční sazby už nemají kam klesat

06.04.2012, 07:40   |   TZ   |   komentářů (0)

Úrokové sazby u hypoték, které jsou v ČR stále na jedněch z nejnižších hodnot v historii, v posledních dvou měsících mírně rostly. Úrokové sazby hypoték sjednaných v březnu by vzhledem k začátku hlavní hypoteční sezony měly zůstat na únorových hodnotách. Průměrná úroková sazba, měřená společností Fincentrum pomocí Hypoindexu, průběžně klesá už od srpna 2009, kdy dosahovala hodnoty 5,67 %. Od té doby vykázal Hypoindex meziměsíční nárůst pouze šestkrát, z toho dva nárůsty připadají na leden a únor letošního roku, kdy se průměrná sazba zvýšila z prosincových 3,56 % na únorových 3,61 %.

 

Úrokové sazby u českých hypoték závisí na dvou faktorech. Jednak se historicky prokázala citlivost na změny základní úrokové sazby, kterou nastavuje bankovní rada centrální banky, a jednak je formuje velmi silné konkurenční prostředí – v České republice je k dnešnímu dni registrováno už 14 poskytovatelů hypoték.

 

Konkurenční boj má aktuálně na úrokové sazby hypoték větší vliv než samotná centrální banka. Z našeho pohledu se v současné době marže hypotečních bank v zápalu boje o klienty pohybují skutečně na minimu, což znamená, že prakticky neexistuje racionální prostor pro jejich další pokles.

 

Základní 2týdenní REPO sazbu drží ČNB na stávající úrovni už od května 2009 a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ji centrální bankéři chtěli měnit. Pokud se základní sazby nezmění, budou se hypoteční sazby v České republice v tomto roce pohybovat velice blízko aktuálních hodnot. V případě, že dojde k navýšení základní sazby ze strany bankovní rady, banky s velkou pravděpodobností tento signál změny trendu využijí a promítnou jej do hypotečních sazeb.

 

Ceny nemovitostí aktuálně ovlivňují především kvalitativní faktory jako je lokalita (velikost sídla, infrastruktura, dopravní dostupnost…) a stavebně technický stav samotné nemovitosti. Kvalitní nemovitosti běžných velikostních parametrů v dobrých lokalitách si udrží svou hodnotu. U ostatních nemovitostí, které zahrnují také bytové novostavby v oblastech s převisem nabídky, je možné očekávat mírný pokles cen v řádu jednotek procent.

 

To má přímý vliv na chování bank při poskytování hypoték. Dnes se tak více než např. před třemi lety objevují situace, kdy je cena nemovitosti stanovená bankou v rámci vyřizování hypotéky nižší než cena, za kterou zájemce o hypotéku nemovitost kupuje. Banky totiž promítají do posuzování hypoték i očekávání, jak se změní cena nemovitosti v nejbližších měsících a letech. 

Prohledat jednotlivé výrazy - Hypotéční sazby už nemají kam klesat

Hypotéční , sazby , , nemají , kam , klesat ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka