Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Investice do bydlení: kam investovat?

02.06.2010, 13:15   |   MiR   |   komentářů (2)

Investice do nemovitosti je vždy velmi nákladná záležitost. Navíc se stále setkáváme s problémy, které na trhu s byty panují. V posledních letech byly tedy ceny bytů a domů ovlivněny nejen standardními tržními veličinami (velikost nabídky a poptávky), ale také očekávaným vstupem do EU.

Všechny tyto spekulace však byly mylné. Příchod mnoha zahraničních kupců se nekonal, zájem o nemovitosti se výrazně nezvýšil a tudíž spekulativní bublina opět splaskla.

Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí v ČR?

Již od konce minulého roku se ceny, především bytů v panelových domech, snižují. Ceny kvalitních nových bytů v centrech měst ještě stále rostou, ale již mírnějším tempem, než tomu bylo v minulosti. Na stagnaci cen bytů se podílí tedy několik faktorů:

Rozvoj nové výstavby

V minulém roce se postavilo téměř 36 000 bytů, což je o 26 % více než předminulý rok. Od roku 1990 se jedná o nejvíce postavených bytů za rok.

Slábnoucí potenciál hypoték

Se zvyšující se inflací i růstem HDP uvažuje v tomto roce Česká národní banka o zvýšení úrokových sazeb, což negativně pocítí i uživatelé hypotečních úvěrů. Lze očekávat obezřetnější přístup nových kupců k půjčkám. Nutné je si uvědomit, že hypoteční úvěr užívá v současnosti zhruba 100 tis. přávážně bohatých lidí, takže výrazná menšina.

Odkládání nákupů nemovitostí.

Velké množství zájemců o koupi nemovitostí očekává pokles cen, a více vybírají konkrétní nemovitosti za nejvýhodnější cenu.

Příliv kupců z EU se nekonal

Již se neočekává příliv bohatých kupců z členských zemí EU, kteří by měli nemovitosti v ČR skupovat ve velkém. Bublina splaskává.

Vývoj cen bytů ve velkých městech

Nový trend, vývoje cen bydlení, se nejvíce projevuje v Praze a jiných městech, kde jsou ceny bytů relativně vysoké: Karlovy Vary (ceny bytu 2+1 v pan.domě 1 200 000 Kč), Plzeň (2+1 v pan.domě 800 000 Kč).

Do budoucna se zde očekává stagnace cen u nově stavěných domů, relativně mírný pokles cen bytů v panelové zástavbě, a mírné zvyšování cen bytů v nově postavených domech, především v centrech měst.

Tip: Využijte Adresář realitních společností!

Tyto bohaté regiony lze i přes vyšší pořizovací ceny nemovitostí doporučit při výběru investice do bydlení. Zejména se jedná o investice prostřednictvím úvěrů a hypoték. Vyšší mzdy i životní úroveň umožňují lepší a rychlejší splácení pořízených nemovitostí.

Soustředění široké nabídky služeb a pestrá nabídka využití volného času v těchto centrech zvyšují kvalitu života (zejména u mladších a středních generací). V této souvislosti by ekonomice i zaměstnanosti v ČR lépe prospěla chuť lidí stěhovat se do bohatších regionů, kde je dostatek pracovních míst a lépe fungující trh s byty.

Vývoj cen bytů v ostatních regionech ČR

Naopak ve městech, kde jsou ceny bytů na nízké úrovni, se ceny bytů mírně zvyšují. Podívejme se, jaké jsou orientační ceny bytu 2+1 v panelovém domě: Chomutov - 260 000 Kč, Most - 350 000 Kč, Teplice - 250 000 Kč, Ostrava 350 000 Kč, Sokolov 500 000 Kč.

Již samotná skutečnost významně nižších cen bytů v těchto městech, především v převažující panelové zástavbě, bude tlačit na budoucí, i když mírný, růst cen.

Přesto, že ceny nemovitostí jsou v uvedených regionech velmi nízké, nelze obecně doporučit tyto regiony pro investici do bydlení. Jedná se o regiony s nízkou životní úrovní, vysokou nezaměstnaností a slabou kapitálovou vybaveností, což potencionálně může snižovat schopnost splácet případné úvěry a hypotéky.

Naopak  je lze doporučit jako "investici pro zisk". Investice do levných bytů v regionech severozápadních a severomoravských měst se tedy stále vyplatí. Ceny bytů zde klesat nebudou, protože se již nacházejí na svém dně a naopak lze očekávat jejich dlouhodobý růst (průměrně o 5-11 % ročně).

Dalším faktorem, který pomůže investici zhodnotit, je velký zájem o pronájmy bytů v těchto regionech. Důvodem je neochota lidí stěhovat se za prací do jiných bohatších regionů.

Pro zjednodušený přehled o cenách platí pravidlo, že čím bohatší region, tím vyšší ceny bytů i ostatních nemovitostí. Naopak čím chudší region s nízkou životní úrovní a vysokou nezaměstnaností tím nižší ceny bytů.

Příkladem lze uvést město Kolín, kde ceny bytů patřily ještě nedávno k republikovému průměru. Po příchodu automobilky Toyota Peugeot Citroen, a následném očekávaném zvýšení životní úrovně místních obyvatel, se ceny bytů ve městě a okolí rapidně zvýšily.

Ceny panelového bytu 2+1, 56 m2
Praha 1 400 000 Kč
Brno 1 200 000 Kč
Hradec Králové 1 150 000 Kč
Karlovy Vary 1 100 000 Kč
Zlín 850 000 Kč
Benešov 690 000 Kč
Chrudim 680 000 Kč
Kolín 1 000 000 Kč
Klatovy 640 000 Kč
Cheb 620 000 Kč
Opava 620 000 Kč
Sokolov 520 000 Kč
Ostrava 450 000 Kč
Karviná 450 000 Kč
Bruntál 360 000 Kč
Děčín 350 000 Kč
Teplice 240 000 Kč
Chomutov 260 000 Kč

Uvedené ceny jsou orientační

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz

na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

________________________________________________________________________________________________________________________________

Prohledat jednotlivé výrazy - Investice do bydlení: kam investovat?

Investice , do , bydlení: , kam , investovat? ,

Investice do bydlení: kam investovat?

Investování

Mě třeba k vašemu článku napadlo hned, že tam chybí ještě investování do kryptom...

Vřele doporučuji

Já také investuji peníze již dlouho, narazil jsem také na kde koho. Poslední rok...

Diskutovat

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka