Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Jak ušetřit za energie?

22.09.2008, 03:47   |   www.levnaenergie.cz   |   komentářů (5)

Způsobil poslední účet za energie malé zemětřesení ve Vašem rozpočtu? Je na čase porozhlédnout se po účinných opatřeních na snížení nákladů. Můžete to vzít rovnou od podlahy a rekonstruovat celé Vaše bydlení, vyměnit okna, zkvalitnit zateplení, nebo dát na rady odborníků, změnit způsob vytápění nebo zdroj energie. Šetření rozhodně nemusí znamenatsnížení komfortu bydlení, ten se může ještě naopak zvýšit 

Nebojte se změnit systém vytápení

Nepohodlné topení, uhlím, dřevem, nebo koksem lze nahradit za tepelné čerpadlo, vytápění plynovým kotlem, nebo dřevěnými peletkami, které mají stále větší oblibu v zahraničí. Rázné řešení znamená vysoké náklady v současné době, ale také úspory do budoucna. V běžných rodinných domcích se více než polovina energie schovává do vytápění a je třeba dát si pozor na spotřebiče, které mají zbytečně vysokou  energetickou náročnost.

Odpověď na otázku úspor energie se nalézá ve vytápění. Nejde pouze o efektivní systém spotřebičů zavedený v domě. Je třeba si dát pozor na to, že teplo z domu uniká různými cestami. Je nutné zajistit kvalitní zateplení obvodových stěn a střechy. Důležité je zkontrolovat, zda teplo neuniká také okny a jak jsme na tom s užíváním teplé vody. Sebelepší zateplení nepomůže, když vypouštíte do kanálu draze zaplacenou teplou vodu.

Dvakrát měř a jednou řež

Ještě než se pustíte do samotné realizace úsporných změn, vyplatí se zjistit si energetickou situaci Vašeho bydlení. Energetická bilance ukáže kde spolyká energie nejvíce peněz, kudy uniká teplo, kde a jak  se vyplatí šetřit. Rovněž je důležité uvažovat s časovým předstihem. Rok od roku se mění ceny energií, stejně tak jako ceny systémů pro zateplení. Můžete si ověřit zda nebydlíte v oblasti vhodné pro stavbu větrné elektrárny, nebo se zamyslet nad využitím solárních panelů.

Pokud chcete změnit kotel, více než jindy platí pravidlo dvakrát měř a jednou řež. Ještě před samotnou výměnou je čas pro zateplení. Obvodové stěny se obvykle zateplují polystyrenem, takovéto zateplení se vyplatí zvláště u starších domů.

Zabraňte tepelným ztrátám

Rozhodnete-li se pro vytápění podlahou, věnujte zateplení zvláštní pozornost, aby vám nákladné teplo neunikalo do sklepních prostor. Kvalitnější zateplení nebo pouze výměna oken klade už jiné požadavky na systém vytápění.

Snížení tepelných ztrát umožní nižší energetickou náročnost vytápění, nebo nižší investice do zdroje tepla. Například kondenzační kotel je oproti klasickému plynovému úspornější o 10 až 15 procent.

Pokud jste spokojeni s Vaším kotlem na pevná paliva a nechcete jej měnit, můžete přebytkové teplo zachytit do akumulační nádrže. Teplo které se v ní nahromadí tím, že Váš kotel funguje na plný výkon lze používat dokonce i dva dny. Všechny nákupy a změny je třeba si předem rozmyslet.

Pro výměnu systému topení jsou letní měsíce nejvhodnějšími, změnu může přinést i nový distributor energií. Kontakty jak na distributory elektrické energie, rovněž i na distributory plynu naleznete na našich stránkách.

Více informací o problematice energií a jejich úspor naleznete na portálu www.levnaenergie.cz

Prohledat jednotlivé výrazy - Jak ušetřit za energie?

Jak , ušetřit , za , energie? ,

Jak ušetřit za energie?

Alternativy jak ušetřit

Nj, jenže jakákoliv rekonstrukce, která by mě vedla k následné úspoře něco stojí...

Zateplení

U starých zděných domů má zeteplení polystyrenem své opodstatnění. U panelových ...

zateplování

Je zateplování a zateplování. Není nad to pořádně utěsnit všechny spáry, okna,dv...

Re: Zateplení - jan 17,3,

Výhoda je, že se nemusí používat jen jeden druh polystyrenu, pokud vím, je jich ...

Diskutovat

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka