Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Julínek slíbil každé rodině 10 tisíc korun na zdraví

08.04.2008, 09:23   |   Petr Holub (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek pokročil s vysvětlováním, co se stane, pokud projdou jeho plány na privatizaci zdravotních pojišťoven.

V nadsázce připustil, že půjde o tunel. Ihned však dodal: "Tunel, který odvede peníze do rukou občanů."

Právě lidé podle něj ve vlastních peněženkách pocítí výdělek, který privatizace přinese. "Bude to poprvé, kdy je výnos privatizace konkrétním příjmem občanů," zdůraznil.

Ministrův ekonomický náměstek Marek Šnajdr upřesnil, že očekává zisk v řádu 20 až 25 miliard korun.

Z privatizace a přebytků pojišťoven

Polovina dvacetimiliardové částky se získá z prodeje osmi zdravotních pojišťoven, které dnes spravují peníze téměř 40 procent občanů. Zbytek bude z přebytků, které se shromáždí na účtech všech devíti pojišťoven včetně VZP koncem letošního roku.

"Jsou to jen předběžné výpočty, ale čtyřčlenná rodina by měla dostat deset tisíc korun," odhadl Šnajdr.

Peníze nebudou volně k dispozici. Občané si je budou moci od ledna 2010 vyzvednout ze speciálních účtů na úhradu zdravotnických poplatků, případně z nich platit zdravotní připojištění. "Tím by se mohl rozhýbat trh s připojištěním," míní Šnajdr.

Pojišťovny se topí v penězích

Šnajdrovy odhady jsou přitom opatrné. Svědčí o tom nejnovější údaje ministerstva zdravotnictví o hospodaření zdravotních pojišťoven.

Loni dosáhly rekordních přebytků, když vybraly 203 miliard korun, za léčení a za svůj provoz však vydaly jen 186 miliard. Přebytek 17 miliard zvýšil celkové finanční rezervy systému na 26 miliard.

O finančním zdraví pojišťoven svědčí i údaj, že na účtech měly koncem roku přes 40 miliard. Částka je tak vysoká, protože obsahuje platby nemocnicím a lékařům, které pojišťovny ještě nestihly odeslat.

Může být i dvojnásobek

Od částky 26 miliard se odvíjí Šnajdrův výpočet. Ministr zdravotnictví zamýšlí ponechat pojišťovnám i po privatizaci rezervní fondy, které by pokryly čtrnáct dnů nebo měsíc léčení jejich klientů. Konkrétně na měsíc by stačilo 16-17 miliard korun. Po odečtení této částky by tedy stát získal deset miliard pro občany.

Rozdělit by ovšem bylo možné větší částku. Mohla by být vyšší o osm miliard, pokud by stát pojišťovnám ponechal jen čtrnáctidenní rezervu.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

 http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=601812

Prohledat jednotlivé výrazy - Julínek slíbil každé rodině 10 tisíc korun na zdraví

Julínek , slíbil , každé , rodině , 10 , tisíc , korun , na , zdraví ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka