Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Julínek: Ustupuji, děti do 15 let ať poplatky neplatí

17.12.2008, 21:36   |   Petr Vašek (ihned.cz)   |   komentářů (0)

První velká skupina lidí vypadne ze seznamu těch, kteří musí při návštěvě lékaře platit třicetikorunový poplatek. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek potvrdil zpravodaji iHNed.cz, že mezi ústupky, ke kterým bude muset přistoupit, patří poplatky pro všechny děti. Dětmi rozumí, jak upřesnil, děti až do 15 let.

Až dosud se vládní koalice shodovala, že poplatky zruší u dětí do 6 let, s čímž také v létě po koaličních jednáních musel souhlasit Julínek. Při mimořádné schůzi, kterou kvůli poplatkům prosadila opozice, však někteří dříve vládní poslanci prohlásili, že podpoří opoziční návrhy na omezení poplatků. Vláda zjistila, že na udržení Julínkovy podoby poplatků nemá dost hlasů.

Ve čtvrtek dohoda? 

Ve čtvrtek se mají sejít předsedové tří koaličních stran, aby se dohodli, jak v této situaci postupovat. Hlasování na mimořádné schůzi sněmovny se očekává až v pátek. 

Jsem připraven ustoupit u některých bodů nad rámec letní dohody koalice, to znamená, že například děti do 15 let by nemusely platit u lékaře, i když by to znamenalo výpadek 450 milionů korun, který bychom lékařům museli kompenzovat," prohlásil v rozhovoru pro iHNed.cz a Hospodářské noviny Tomáš Julínek.

Julínek je podle všeho připraven ještě diskutovat o tom, zda hranice u dětí bude nastavena na 15, či 18 let. 

Další ústupky: roční limit a léky 

V rozhovoru s novináři v kuloárech sněmovny pak Julínek připustil další velké ústupky. Je připraven snížit roční limit 5000 korun, od kterého už pacienti neplatí, na tři tisíce korun. zároveň chce předložit seznam léků, na které se nyní platí doplatek k ceně hrazené pojištovnami, u nichž se nově nebude vybírat poplatek za položku na receptu.

"Mohou existovat léky s doplatkem, u kterých se nebude vybírat poplatek. Navíc fakticky se podařilo během roku 2008 snížit doplatky na léky natolik, že si to můžeme dovolit snížit roční limit z pěti tisíc na tři," řekl Julínek.  

Jaké poplatky platíme nyní 

Od letoška platí lidé za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za pohotovost. Pokud na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za léky vydají v daném roce přes 5000 korun, částku nad to jim zdravotní pojišťovna vrátí.

ČSSD navrhuje, aby poplatky přestali platit starobní důchodci, děti do 18 let a lidé s příjmem pod dvojnásobkem životního minima.

Koaliční strany se v létě dohodly na tom, že by od placení měly být osvobozeny děti do šesti let a dětem do 15 let by se měl snížit limit z 5000 na 3000 korun. Lidovci teď ale žádají, aby se poplatky netýkaly dětí do 18 let a seniorů nad 75 let. Místo 30 korun za položku na receptu by raději viděli 20 korun za celý recept a do limitu by zahrnuli všechny poplatky.

Celý článek naleznete na serveru www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-31777510-julinek-ustupuji-deti-do-15-let-at-poplatky-neplati

Prohledat jednotlivé výrazy - Julínek: Ustupuji, děti do 15 let ať poplatky neplatí

Julínek: , Ustupuji, , děti , do , 15 , let , , poplatky , neplatí ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka