Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Julínek z reformy sleví, jen když ho přesvědčí

11.03.2008, 10:39   |   Petr Holub (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Ministr zdravotnictví trvá na detailech své zdravotnické reformy. Nechce ustoupit ani o krok, i když se proti jeho návrhu bouří koaliční spojenci.

"Reforma je neodvratitelným a nutným dopracováním systému. Není možné, aby zůstal současný systém," tvrdí ministr Tomáš Julínek. Ve zdravotnictví podle něho přetrvávají socialistické zvyky, které znemožňují využít všechny peníze ve prospěch pacientů.

O jednotlivých krocích reformy chce během března jednat se všemi poslaneckými kluby. Všem kritikům však předem vzkazuje: Pokud se vám něco nelíbí, navrhněte lepší cestu.

Je to chyba, ale vadí někomu?

Tento přístup chce Julínek využít už při debatě s lidovci, kteří žádají, aby se pro některé společenské skupiny zrušily poplatky u lékaře.

"U všech požadovaných změn má mince dvě strany. Pokud například lidovci chtějí zrušit poplatky pro děti do tří let, tak je třeba zároveň zrušit daňové zvýhodnění 240 korun, které bylo zavedeno zároveň s poplatky," upozornil Julínkův náměstek Marek Šnajdr.

Ministr výslovně připustil jednání o poplatcích, které musí za návštěvu v ordinaci platit chronicky nemocné děti do jednoho roku.

Tento poplatek nemá v systému logiku, protože chronicky nemocné děti od roku do 18 let platit nemusí.

Zákon zavádějící od ledna poplatky totiž přehlédl, že podle českých norem je možné označit nemoc za chronickou až po roce od okamžiku, kdy byla poprvé zaznamenána. Přitom u dětí s vrozenou srdeční vadou je jasné od narození, že jejich nemoc je chronická.

Zbytečně ovšem za návštěvu platí jen tehdy, pokud neleží v nemocnici a pokud se prohlídky nevejdou do devíti preventivních vyšetření, které mají malé děti zadarmo. Není tedy předem jisté, jestli změnu skutečně někdo potřebuje.

Podle Julínka se chyba odstraní, změnu však nechce uspěchat: "Její potřebnost by se jednoznačně odhalila po půl roce, kdy se má hodnotit celý systém poplatků."

Úkol pro koalici

Stejně rezolutně ministr trvá na všem ostatním.

Dále chce prosazovat převod fakultních nemocnic na akciové společnosti. Akciovými společnostmi mají být také zdravotní pojišťovny. Ministr však zatím neupřesnil, jak mají být pojišťovny na akciovky převedeny a jestli budou prodány ve veřejné aukci.

Celý článek naleznete na zpravodajském portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=523624

Prohledat jednotlivé výrazy - Julínek z reformy sleví, jen když ho přesvědčí

Julínek , z , reformy , sleví, , jen , když , ho , přesvědčí ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka