Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Julínkovy zákony ve vládě projdou. Ale s ústupky

14.04.2008, 09:50   |   Kateřina Eliášová (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Více než osm hodin jednali politici a zdravotní experti tří koaličních stran o tom, za jakých podmínek dnes zvednou ruku pro teze sedmi reformích zdravotních zákonů a propustí je tak do dalšího kola.

Projednávání Julínkovy reformy už premiér Mirek Topolánek musel na žádost malých koaličních partnerů dvakrát odložit.

Teď teze zákonů podle všeho projdou, další jednání o paragrafových zněních ale nebudou vůbec jednoduchá. Asi největší debata se dosud vedla a ještě povede o privatizaci pojišťoven. S tím mají problém zejména lidovci a zelení.

"Jednání nebylo vůbec jednoduché, ale našli jsme nějaké shody a můžeme pokračovat dál," řekl po zasedání koaličních špiček premiér Topolánek.

K9, tedy předsedům stran a jejich zástupcům plus předsedům poslaneckých klubů předcházelo jednání koaliční zdravotní komise. Tam měla zástupcům K9 přichystat podklady pro jednání.

Transformační zákon, který včera představil ministr Julínek a který má de facto popsat způsob, jak umožnit převod pojištoven a nemocnic na akciové společnosti, se ale na vládě projednávat nebude.

"Tady neexistuje shoda v jednotlivých krocích, během dvou měsíců musíme najít řešení," vysvětlil Topolánek.

Co s pojišťovnami?

Novopečený vicepremiér a lidovecký šéf Jiří Čunek ještě před jednáním koalice prohlásil, že privatizace pojišťoven je pro KDU-ČSL nepřijatelná. Po dnešku ale mírně ustoupil.

"Stále s tím máme problém, ale chceme to propustit dál, abychom s tím mohli dále pracovat," řekl Čunek. To si přál například předseda lidoveckých poslanců Pavel Severa, Čunkovi se ale přílišný spěch nezamlouval.

Je to právě transformační zákon, který má přechod pojišťoven do soukromých rukou popsat.

Malé strany si leccos vykřičely

Lidovci a zelení, kteří mají s Julínkovou reformou nejeden problém, si ale i leccos vymohli. Například lidovcům se ustoupilo v tom, že umělé oplodnění budou podstupovat jen páry a o umělém přerušení těhotenství se bude nadále mluvit.

Podstatným ústupkem Julínka směrem ke koaličním partnerům je i to, že se podařilo prosadit  trvalou regulaci dělení zisku zdravotních pojišťoven, které se mají podle Julínkovy reformy privatizovat. Podle původního Julínkova návrhu totiž měly pojišťovny garantovat, že 85 procent zisku získají pojištěnci pouze po dobu pěti let.

Další sliby ministra? Nebude privatizována VZP a taky univerzitní nemocnice, které by měly mít neziskový charakter.

"Pro nás je důležité, že univerzitní nemocnice nebudou privatizovány, musíme ale najít ještě konsensuální cestu, jak to garantovat," řekl novinářům šéf zelených Martin Bursík.

Malé strany také uspěly v tom, že se dostane i na zákon o neziskových organizacích, které by byly alterntivou pro akciové spoečnosti.

"Shodli jsem se na tom, že je potřeba předložit obecné usnesení vlády, aby se na tomto zákonu  pracovalo, aby byl využitelný pro celý neziskový sektor," řekl minsitr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Poplatky vyřešíme později

Na jednání koalice se mluvilo také o poplatcích u lékaře. Debata o nich určitě proběhne na zasedání koaliční komise 17. dubna, ministr Julínek je také chce konzultovat s hejtmany.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=601930

Prohledat jednotlivé výrazy - Julínkovy zákony ve vládě projdou. Ale s ústupky

Julínkovy , zákony , ve , vládě , projdou. , Ale , s , ústupky ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka