Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Katastr = katastrofa?

16.02.2008, 00:00   |   Mir   |   komentářů (3)

Korupce se na katastrálních úřadech jen velmi těžko prokazuje. V minulosti bylo celkem běžné, že pro vybrané klienty, zejména realitní kanceláře, bylo možné zapsat nemovitost prakticky okamžitě. Dobré vztahy mezi realitkami a katastrem potom zapříčinily neskutečně dlouhé čekací lhůty pro normální občany. Česká republika má podle loňské zprávy společnosti Transparency International s korupcí vážný problém, protože z desetibodové stupnice vnímání korupce získala známku 3,7, přičemž nejhorší je číslo 1. Nutno říci, že i bez úplatků není zápis vlastnického práva do katastru nemovitostí zadarmo.

Na kolik přijde vyřízení koupě nemovitosti?

Na počátku je nutné sepsat smlouvu o koupi nemovitosti spolu s "návrhem na povolení vkladu do katastru nemovitostí". Sepsání smlouvy v advokátní kanceláři vás vyjde od 1000 do 2000 Kč. Na příslušném množství výtisků smlouvy je nutno ověřit na městských úřadech či u notáře podpisy. Jedno ověření podpisu stojí 30 Kč.

Tip: Stáhněte si vzor smlouvy o prodeji nemovitosti


Když všechny tyto náležitosti splníte, nezbývá než podepsané a ověřené smlouvy doručit příslušnému katastrálnímu úřadu spolu s kolkovou známkou na 500 Kč. Před podpisem smluv ještě doporučujeme vyžádat si na katastrálním úřadu výpis kupované nemovitosti z katastru nemovitostí. Zjistíte tak, jestli na prodávané nemovitosti nevázne žádné zástavní právo nebo věcné břemeno.

Po splnění všech výše uvedených podmínek je nutné vyčkat na rozhodnutí katastrálního úřadu o tom, že povoluje vklad vašeho vlastnického práva do katastru nemovitostí. Až v této chvíli se totiž stanete skutečně vlastníky nemovitosti.

Náklady

Smlouva o koupi nemovitosti

1 000 až 2 000 Kč

Ověření podpisu

30 Kč

Žádost o vklad do katastru

500 Kč


Jak dlouho trvá zápis?
Jak už bylo řečeno, zápisy do katastru trvají déle, něž by měly. Úřadem avizovaná lhůta 2 měsíce se většinou nedodržuje. Není žádným tajemnstvím, že v některých městech (Praha, Zlín, Mělník) trvá zápis až 6 měsíců. Na druhé straně existují katastrální úřady, které jsou stejný zápis schopny provést i do 3 týdnů.

Důvodem tohoto stavu je nárůst převodů a obchodů s nemovitostmi, a nedostatečné personální obsazení. Od vzniku katastrálních úřadů se počet převodů nemovitostí zvýšil dvaapůlkrát ve srovnání s rokem 1993. V Praze to byl dokonce pětinásobek!

Jak může katastr uškodit?

Pomalá práce katastrálních úřadů neohrožuje pouze naše nervy, ale představuje především velké riziko. Jedná se hlavně o situaci, kdy kupující za nemovitost zaplatil, ale katastrální úřad jeho vlastnictví ještě nepotvrdil zápisem. V případě výkonu exekuce na majetek, nebo vyhlášení konkurzu na prodávajícího, tak může kupující přijít jak o své peníze, tak o nemovitost, za kterou zaplatil a která se stala předmětem exekuce. Lze jen dodat, že náprava takového stavu je velmi obtížná, někdy nemožná.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz

na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

________________________________________________________________________________________________________________________________Řešení korupce

Soubor systémových opatření, který měl omezit pomalou práci a hlavně korupci na katastrálních úřadech, byl nedávno schválen vládou. Pracovníci katastrálních úřadů budou více kontrolováni, podrobí se psychotestům a občané dostanou možnost anonymně na úplatky upozorňovat. Měly by se také zveřejňovat základní údaje o vedených řízeních a o skutečně dosahovaných průměrných lhůtách při vyřizování návrhů na vklad práv k nemovitostem podle jednotlivých pracovišť. Více kontrolovat se bude rovněž dodržování lhůt stanovených právním řádem.

Přijat však nebyl jeden z nejdůležitějších návrhů, který měl efektivně zamezit korupci. Jeho podstatou mělo být zvýšení poplatků až na několik tisíc korun pro ty, kteří mají zájem o rychlejší vyřízení zápisu do katastru nemovitostí, zatímco pro ostatní navrhovatele by poplatek zůstal stejný a dlouhá doba vyřízení bohužel také. Mnozí z vás si jistě všimli, že stejný princip funguje při vydávání cestovních pasů. Rychlé vyřízení = vyšší poplatek. Pomalé vyřízení = nízký poplatek. Do určité míry by se tak úplatky, které dnes končí v kapsách některých zaměstnanců katastrálních úřadů, staly legálním příjmem státu.

Katastr nemovitostí. Pozor na chyby

Tip: Podívejte se na přehled katastrálních úřadů v ČR

Prohledat jednotlivé výrazy - Katastr = katastrofa?

Katastr , = , katastrofa? ,

Katastr = katastrofa?

To je pravda

Jo, to je pravda. Já jsem nedávno dával na mělnický katastr darovací smlouvy a d...

Jděte do prdele, že na Mělníku smlouvy zapisují do 6 měsíců!!! Co je to za kravi...

Re:

bud primo pracujes na Katastralnim Urade v Melniku, ci jsi klientem. Dle slovnik...

Diskutovat

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka