Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Kdo má nejhorší platební morálku? Nejsou to firmy, ale stát!

18.04.2009, 08:48   |   HK   |   komentářů (1)

Hospodářská komora proto doporučuje změnit stávající zákon o veřejných zakázkách tak, aby splatnost obchodních plnění byla maximálně 30 dní, jak dnes navrhuje i Evropská komise v rámci Směrnice o pozdních platbách.

  „Zhoršování platební morálky firem je důkazem toho, že mnoho firem dnes čelí existenčním problémům, způsobeným dramatickým propadem objemu výroby a zakázek. Navíc přestávají včas platit i firmy, které doposud žádné problémy neměly. V momentě, kdy se tento problém takto plošně rozšíří, stává se z něho začarovaný kruh, který ohrožuje i zdravé firmy,“ říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. 

„Tuzemské podniky mají obrovské problémy s tím, že stát neplní včas své závazky a platí pozdě. Stát by měl jít naopak příkladem, protože když nedodržuje zákony stát, pak je nedodržuje nikdo. Namísto toho je stát na špici žebříčku druhotné platební neschopnosti a v době krize tak zhoršuje oběh peněz ve firmách. Nejvíce postiženy jsou zejména malé a střední subdodavatelské firmy, které mají okamžité náklady, ale musí velmi dlouho čekat na platbu za odvedenou práci. Situaci nepomáhá ani zastavování financování podniků ze strany bank. Navíc už ve výběrových řízeních na veřejné zakázky si stát diktuje a dává do podmínek, že doba splatnosti může být delší, než je v běžných obchodně-závazkových vztazích obvyklé. Není nic mimořádného, že stát platí ve lhůtě 240 dní, což je velký extrém. Podobným problémům dnes firmy čelí i ze strany měst a obcí,  které kvůli tomu, že dostávají později peníze od státu pak pozdě platí firmám

„Navíc se dnes zastavují stavby, kde již proběhlo výběrové řízení a stavby byly již oficiálně zahájeny, jako se to stalo například u výstavby nového úseku silnice z Ostravy do Opavy – Mokré Lazce. Jen na Ostravsku dluží stát firmám za výstavbu dopravní infrastruktury více než 1 mld. Kč. Pokud se toto zlepší, bude to mít pro firmy větší efekt než šrotovné,“Hospodářská komora trvá na tom, že nejlepším receptem na úspěšné řešení současné zhoršující se platební morálky firem je změna režimu platby DPH, kdy firmy nebudou moci uplatnit odpočet DPH do doby, než zaplatí fakturu. Myslíme si, že v současné době by toto jednoduché opatření bylo velmi účinným a efektivním nástrojem pro zrychlení plateb a tím oživení cash-flow ve firmách. Na příjmovou stránku ze strany státu to nebude mít žádný dopad, ale fungujícím firmám to výrazně.

V únorovém průzkumu hospodářské komory odpovědělo na otázku „Projevila se hospodářská krize u vás tím, že vám odběratelé či zákazníci platí později, než jak bylo sjednáno?“ plných 75,2 %t firem kladně. Pouze 24,8 % firem nemá problémy s placením svých závazků či pohledávek. Téměř 30 % firem uvádí, že se jedná o desítky tisíc korun, podle více než poloviny firem (54,1 %) se jedná o stovky tisíc korun a každá desátá firma (11,9 %) uvádí, že se jedná o miliony korun. Každá druhá firma (47,6 %) uvádí, že platí své faktury pozdě nebo žádá o odložení splatnosti kvůli nedostatku financí způsobených dopadem hospodářské krize na činnost podniku.

V kontextu zhoršující se platební morálky firem a zhoršujícímu se cash-flow podniků uvedlo devět z deseti firem (91 %) v posledním průzkumu hospodářské komory, že podporuje návrh změny režimu platby DPH, kdy firma by odváděla DPH až po zaplacení faktury. Zároveň tři ze čtyř firem (75,6 % firem) podporuje návrh, aby si firma nemohla nárokovat DPH a vést fakturu v nákladech do doby, než je tato faktura uhrazena. 

doplňuje viceprezident Hospodářské komory České republiky Pavel Bartoš.
,“ doplňuje Petr Kužel.

Platební morálka firem se výrazně zhoršuje, podle únorového průzkumu hospodářské komory tři ze čtyř firem platí pozdě a podnikatelé chtějí po vládě, aby se touto situací vážně zabývala. Problémem je paradoxně dnes i to, že na špici žebříčku neplatičů stojí právě stát. Pozdní platby ze strany státu jdou do miliard korun, jen na Ostravsku dluží stát firmám, které se podílí na výstavbě dopravní infrastruktury více než 1 mld. Kč.

Prohledat jednotlivé výrazy - Kdo má nejhorší platební morálku? Nejsou to firmy, ale stát!

Kdo , , nejhorší , platební , morálku? , Nejsou , to , firmy, , ale , stát! ,

Kdo má nejhorší platební morálku? Nejsou to firmy, ale stát!

chyby

Bez gramatických chyb a toho, že je začátek článku na konci, by to bylo ok. Ale ...

Diskutovat

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka