Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Kolik stojí koupě bytu? Nejen poplatky, ale i další náklady

25.07.2008, 00:00   |   MiR   |   komentářů (6)

Koupě či prodej nemovitosti není rozhodně jednoduchá věc. Jak kupující tak prodávající si musí uvědomit, že nejde o tisíce, ale statisíce a často i miliony korun. Narazit na podvodníka je navíc v současné době velmi jednoduché a důvěřivý a nepříliš opatrný člověk se lehce stane jeho obětí.

Pokud vystupujeme jako kupující nemovitosti, je náš zájem jednoznačný. Budeme se snažit zpravidla získat co nejkvalitnější nemovitost za co nejnižší cenu. Pokud tedy kupující vyhledává nemovitost s co nejnižší cenou, pak bude hledat především nemovitosti přímo od prodejce, kterému prodej nezprostředkovává realitní kancelář. Tyto ceny mohou být nižší právě o provizi realitních kanceláří ve výši 3-5 % z ceny kterou prodávající původně požaduje. Při hodnotě nemovitosti ve výši 1 milion Kč, tak můžete ušetřit z ceny až 50 000,- Kč.

Rizika

-Pokud realizujete koupi vlastními silami, ponesete vyšší riziko a veškeré úkony si budete muset spolu s prodávajícím zajišťovat sami. Rizika tak leží jak na prodávajícím tak na kupujícím. Při vhodném postupu je však možné případná rizika minimalizovat či úplně vyloučit.

Zjištění vlastnictví kupované nemovitosti

- Předem je nutné na katastrálním úřadě zjistit, zda vlastník uvedený v KN je shodný s prodávajícím a zda je též vlastníkem pozemku, na kterém se nemovitost nachází. Za výpis z katastru nemovitostí (výpis listu vlastnictví) zaplatíte 100,- Kč.

Zátěže na nemovitosti

- Při té příležitosti je vhodné všimnout si, zda na zmíněné nemovitosti není uvedená tzv. poznámka, či plomba která by znamenala, že nemovitost je dotčená tzv. změnou právních vztahů. Např. se může stát, že vlastník už nemovitost prodal pár dní před vámi a na katastru už probíhá řízení o vkladu do KN. Může se též stát, že nemovitost je zatížena zástavním právem (je zastavena např. za úvěr či hypotéku), které se převádí spolu s nemovitostí, a tak se stanete vlastníkem nemovitosti i s tímto "ručením", aniž by Vás na to někdo upozornil. Dále je nutné dát pozor, zda se k nemovitosti neváže věcné břemeno, které by do budoucna snižovalo hodnotu nemovitosti, či zhoršovalo možnost jejího užívání.

Prokázání nabývacího titulu

- Je též vhodné (nikoliv nutné), aby vám prodávající ukázal smlouvu či doklad na jehož základě získal nemovitost do svého vlastnictví.

Pozor na daň z převodu nemovitostí

- Odhad ceny nemovitosti a tedy i náklady za soudního znalce a zaplacení daně z převodu nemovitostí se týkají pouze prodávajícího, proto se na vašich nákladech jako kupujících nijak neprojeví. Je však třeba si dát pozor! Pokud prodávající neuhradí daň z převodu nemovitostí, stáváte se vy jako nabyvatelé ručiteli a tedy daň za prodávajícího budete muset uhradit vy. Následně je sice možné soudní cestou tuto částku na prodávajícím vymáhat, nicméně to bude pro vás znamenat další bezprostřední náklady. Existují však způsoby, jak riziko nezplacení daně z převodu nemovitosti úplně vyloučit!

Zajišťovací notářská úschova

- Jako kupující máte především zájem, aby jste zaplatili za byt, který bez problémů přejde do vašeho vlastnictví. Pravidlem přitom je, aby jste nevydávali peníze dříve, než dojde k zapsání vašeho práva do KN, nebo tuto platbu vhodným způsobem dopředu zajistit. K tomu nejlépe poslouží notářská úschova. Náklady na uložení 1 milionu Kč do notářské úschovy činí dle notářského tarifu 4 000,- Kč, což není za jistotu při převodu nemovitosti tak vysoká částka. Lze se dohodnout z s prodávajícím a o náklady za notářskou úschovu se podělit.

Vypracování kupní smlouvy

- Kupní smlouvu a návrh na vklad do KN může zajistit jak prodávající, tak kupující. Mohou se o to pokusit buď vlastními silami.  nebo o pomoc požádat odborníka, což doporučujeme. Sepsání kupní smlouvy spolu s návrhem na vklad bude činit minimálně 7 750,- Kč. O tuto cenu se mohou též prodávající s kupujícím podělit.

Správní poplatky

- Při podání návrhu na vklad bude nutné uhradit správní poplatek 500,- Kč.

Celkový efekt

Nelze jednoznačně říci, že při koupi nemovitosti přímo od prodávajícího, s vyloučením realitní kanceláře, nutně ušetříte. Nicméně po dohodě kupujícího s prodávajícím může být cena prodávané nemovitosti nižší o provize realitní kanceláře. Jedná se sice o náklad, nicméně za to vám realitní kanceláře poskytne služby, které by jste si jinak museli hradit sami, nebo se bez nich obejít. I přes zmíněná rizika se dá říci, že při koupi a zajištění souvisejících záležitostí svépomocí můžete poměrně značné finanční prostředky skutečně ušetřit a nemovitost získat levněji.

Prohledat jednotlivé výrazy - Kolik stojí koupě bytu? Nejen poplatky, ale i další náklady

Kolik , stojí , koupě , bytu? , Nejen , poplatky, , ale , i , další , náklady ,

Kolik stojí koupě bytu? Nejen poplatky, ale i další náklady

PRODEJ VYBYDLENÝCH BYTŮ Z R.1950 ZA 560.000 KČ

Připadá mi jako náprostá nehoráznost,když současná radnice prodává obecné vybydl...

Re: PRODEJ VYBYDLENÝCH BYTŮ Z R.1950 ZA 560.000 KČ

A víte člověče,že máte docela krutou pravdu!!! Ti odporní a zlí komunisté rozdáv...

prodej bytů

ještě mi dovolte dodatek: DNES CHTĚJÍ ZA VYBYDLENÝ 2POK. BYT 250 000 A VÍCE ......

prodej bytů..

Vážení spoluobčané.... v jednom krásném městečku na jižní moravě si bývalí soudr...

prodej bytů

vážení ...

Diskutovat

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka