Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Kolik stojí koupě bytu? Není to zadarmo!

14.09.2009, 01:36   |   Jaroslav Sitta, Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Koupě či prodej nemovitosti není rozhodně jednoduchá věc. Jak kupující tak prodávající si musí uvědomit, že nejde o tisíce, ale statisíce a často i miliony korun. Narazit na podvodníka je navíc v současné době velmi jednoduché a důvěřivý a nepříliš opatrný člověk se lehce stane jeho obětí. Můžete tedy vzít svůj osud do vlastních rukou a vše potřebné si zařídit sami, nebo využít služeb odborníků a mít jistotu, že o své peníze nepřijdete.

Pokud vystupujeme jako kupující nemovitosti, je náš zájem jednoznačný. Budeme se snažit zpravidla získat co nejkvalitnější nemovitost za co nejnižší cenu. Pokud tedy kupující vyhledává nemovitost s co nejnižší cenou, pak bude hledat především nemovitosti přímo od prodejce, kterému prodej nezprostředkovává realitní kancelář. Tyto ceny mohou být nižší právě o provizi realitních kanceláří ve výši 3-5 % z ceny kterou prodávající původně požaduje. Při hodnotě nemovitosti ve výši 1 milion Kč, tak můžete ušetřit z ceny až 50 000,- Kč.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Máte zájem o právní pomoc a právní zastoupení v souvislosti s koupí či prodejem nemovitosti, tedy bytu, domu nebo pozemku či jiného právního problému? Kontaktujte naši advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman, www.ProfiPravnik.cz

na mail: ProfiPravnik@gmail.com, nebo tel: 737 826 527

________________________________________________________________________________________________________________________________

Rizika

-Pokud realizujete koupi vlastními silami, ponesete vyšší riziko a veškeré úkony si budete muset spolu s prodávajícím zajišťovat sami. Rizika tak leží jak na prodávajícím tak na kupujícím. Při vhodném postupu je však možné případná rizika minimalizovat či úplně vyloučit.

Zjištění vlastnictví kupované nemovitosti

- Předem je nutné na katastrálním úřadě zjistit, zda vlastník uvedený v KN je shodný s prodávajícím a zda je též vlastníkem pozemku, na kterém se nemovitost nachází. Za výpis z katastru nemovitostí (výpis listu vlastnictví) zaplatíte 100,- Kč.

Zátěže na nemovitosti

- Při té příležitosti je vhodné všimnout si, zda na zmíněné nemovitosti není uvedená tzv. poznámka, či plomba která by znamenala, že nemovitost je dotčená tzv. změnou právních vztahů. Např. se může stát, že vlastník už nemovitost prodal pár dní před vámi a na katastru už probíhá řízení o vkladu do KN. Může se též stát, že nemovitost je zatížena zástavním právem (je zastavena např. za úvěr či hypotéku), které se převádí spolu s nemovitostí, a tak se stanete vlastníkem nemovitosti i s tímto "ručením", aniž by Vás na to někdo upozornil. Dále je nutné dát pozor, zda se k nemovitosti neváže věcné břemeno, které by do budoucna snižovalo hodnotu nemovitosti, či zhoršovalo možnost jejího užívání.

Prokázání nabývacího titulu

- Je též vhodné (nikoliv nutné), aby vám prodávající ukázal smlouvu či doklad na jehož základě získal nemovitost do svého vlastnictví.

Pozor na daň z převodu nemovitostí

- Odhad ceny nemovitosti a tedy i náklady za soudního znalce a zaplacení daně z převodu nemovitostí se týkají pouze prodávajícího, proto se na vašich nákladech jako kupujících nijak neprojeví. Je však třeba si dát pozor! Pokud prodávající neuhradí daň z převodu nemovitostí, stáváte se vy jako nabyvatelé ručiteli a tedy daň za prodávajícího budete muset uhradit vy. Následně je sice možné soudní cestou tuto částku na prodávajícím vymáhat, nicméně to bude pro vás znamenat další bezprostřední náklady. Existují však způsoby, jak riziko nezplacení daně z převodu nemovitosti úplně vyloučit!

Ptejte se na vše co vás zajímá a trápí v souvislosti s problematikou bydlení a nemovitostí! Je lepší se dvakrát zeptat, než přijít o statisíce!!

Využijte naší bezplatné právní služby zde!!

Zajišťovací notářská úschova

- Jako kupující máte především zájem, aby jste zaplatili za byt, který bez problémů přejde do vašeho vlastnictví. Pravidlem přitom je, aby jste nevydávali peníze dříve, než dojde k zapsání vašeho práva do KN, nebo tuto platbu vhodným způsobem dopředu zajistit. K tomu nejlépe poslouží notářská úschova. Náklady na uložení 1 milionu Kč do notářské úschovy činí dle notářského tarifu 4 000,- Kč, což není za jistotu při převodu nemovitosti tak vysoká částka. Lze se dohodnout z s prodávajícím a o náklady za notářskou úschovu se podělit.

Vypracování kupní smlouvy

- Kupní smlouvu a návrh na vklad do KN může zajistit jak prodávající, tak kupující. Mohou se o to pokusit buď vlastními silami.  nebo o pomoc požádat odborníka, což doporučujeme. Sepsání kupní smlouvy spolu s návrhem na vklad bude činit minimálně 7 750,- Kč. O tuto cenu se mohou též prodávající s kupujícím podělit.

Správní poplatky

- Při podání návrhu na vklad bude nutné uhradit správní poplatek 500,- Kč.

Celkový efekt

Nelze jednoznačně říci, že při koupi nemovitosti přímo od prodávajícího, s vyloučením realitní kanceláře, nutně ušetříte. Nicméně po dohodě kupujícího s prodávajícím může být cena prodávané nemovitosti nižší o provize realitní kanceláře. Jedná se sice o náklad, nicméně za to vám realitní kanceláře poskytne služby, které by jste si jinak museli hradit sami, nebo se bez nich obejít. I přes zmíněná rizika se dá říci, že při koupi a zajištění souvisejících záležitostí svépomocí můžete poměrně značné finanční prostředky skutečně ušetřit a nemovitost získat levněji.

Prohledat jednotlivé výrazy - Kolik stojí koupě bytu? Není to zadarmo!

Kolik , stojí , koupě , bytu? , Není , to , zadarmo! ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka