Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Kolik za výměnu dětí? Rodiny odmítly smír za 600 tisíc

11.09.2008, 09:37   |   Jiří Hloušek (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

"Máme vůli se dohodnout," prohlásil před Krajským soudem v Brně právník Igor Veleba zastupující rodiny, kterým nemocnice v Třebíči před dvěma lety vyměnila novorozence.

Ale hned dodal: "Neshodli jsme se na jediné věci. Na částce."

Žalobce tím odmítnul smír, který nabídla nemocnice.

Krajský soud dnes od rána jedná o výši odškodného, které by měla Třebíčská nemocnice zaplatit za to, že v roce 2006 vyměnila dva novorozence. Jan a Miroslava Čermákovi vychovávali deset měsíců dítě Libora Broži a Jaroslavy Trojanové a naopak.

Právník nemocnice Ondřej Dostál doufal, že rodiny vyměněných dětí smír přijmou. "Nabídku částky šest set tisíc korun oběma rodinám považujeme za velkorysou a bez prokázání dalšího rozsahu újmy není nemocnice ochotna přistoupit na její zvýšení."

Soudce Michal Ryška proto zahájil jednání, ve kterém obě rodiny žádají dohromady dvanáct milionů korun. Případ sleduje většina českých médií. Přednesu žaloby naslouchaly také necelé dvě desítky novinářů v soudní síni.

Právník žádá posudky

Zástupce poškozených rodin Igor Veleba při čtení žaloby prohlásil, že nešlo o jednu chybu, ale systémové pochybení nemocnice a případ chápe jako precedenční. 

Proto naléhal na soud, aby vynesl průlomový rozsudek. "Mnoho komentátorů včetně žalované nemocnice má tendenci situaci bagatelizovat. To, co se stalo však neskončilo výměnou dětí zpět do jejich rodin. Všichni se teď potácí v následcích," zdůraznil Igor Veleba.

Právník rodičů v žalobě hovořil o těžké situaci, která potkala Jaroslavu Trojanovou předtím i poté, kdy její manžel Libor Broža bez jejího vědomí podstoupil test DNA. Oba rodiče jsou totiž tmavovlasí, ale jejich dítě mělo vlasy světlé.

"Manžel i širší rodina z jeho strany začala paní Trojanovou slovně napadat a vinit z nevěry. Vyvrcholilo to podáním žaloby na partnerku i dítě o popření otcovství," vylíčil právní zástupce poškozených rodin.

Žalobce Veleba soudu navrhnul vypracování psychologických a psychiatrických znaleckých posudků rodičů a stejně tak posouzení stavu dětí dětským psychologem, psychiatrem a neurologem. Trvá totiž na tom, že záměna všem zúčastněným způsobila trauma, které může mít vážné následky.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=616103&tro5288_0_3

Prohledat jednotlivé výrazy - Kolik za výměnu dětí? Rodiny odmítly smír za 600 tisíc

Kolik , za , výměnu , dětí? , Rodiny , odmítly , smír , za , 600 , tisíc ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka