Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Konec babyboomu. Silné ročníky odrodily a přišla krize

20.03.2009, 10:11   |   Veronika Suchá (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Babyboom, který v Česku odstartovaly silné populační ročníky ze sedmdesátých let, zřejmě skončí dřív, než demografové čekali. Může za to ekonomická krize.

"Jsou tu dva vlivy. Za prvé se nyní rodí děti starším ženám ze silných ročníků, které těhotenství odkládaly. To odezní. Za druhé přišla ekonomická krize, a ta měla v minulosti na počet dětí negativní vliv," vysvětluje přední česká demografka Jitka Rychtaříková.

Podle jejích odhadů se průměrný počet dětí narozených jedné ženě může snížit i na 1,1. Loni to bylo jedno a půl dítěte. "Sebezáchovný" počet pro populaci jsou přitom dvě děti na jednu ženu.

Jak moc krize ovlivní plánování rodičovství, rozhodne až její délka a hloubka.

"Zatím o krizi slyšíme od konce loňského roku. Plánování dítěte je dlouhodobější záležitost. Vliv ale může mít už nyní třeba u lidí, kteří přišli o zaměstnání," říká k tomu Věra Kohoutová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

"Naopak, pokud někdo o dítěti dlouho uvažoval a finanční problémy se ho nijak nedotkly, své rozhodnutí nezmění."

Od tří dětí k jednomu a půl

Současnou krizi ekonomičtí analytici v některých ohledech přirovnávají k té ze třicátých let minulého století. Ta podle informací demografů na porodnost dopadla citelně.

V Československu její vinou poprvé poklesl průměrný počet dětí na jednu ženu pod dva. V roce 1936 to bylo 1,66 dítěte. Ještě v roce 1921 měla každá u nás průměrně tři děti.

"Dopady byly tvrdé, protože Československo bylo exportně orientovanou ekonomikou. Problémy byly hluboké a trvaly dlouho," říká Rychtaříková.

Opačný trend pak přišel paradoxně až se začátkem druhé světové války. Vliv měl i fakt, že se rodičovstvím dalo uniknout před takzvaným totálním nasazením. Trend vyvrcholil v roce 1946, kdy na jednu ženu statisticky připadalo tři a čtvrt dítěte.

Černé éry: 60. a 90. léta

Další negativní skok zažila plodnost v šedesátých letech. "Státy socialistického bloku začaly ekonomicky zaostávat za Západem. Ženy byly ekonomicky aktivní, ale chyběly služby. Špatná byla i situace s byty."

Nepříznivá byla z hlediska demografie celá šedesátá léta. Státní prorodinná politika v sedmdesátých letech přispěla k jejímu obratu. 

Zatím poslední "černá éra" z pohledu demografů jsou devadesátá léta. V roce 1999 pokles průměrný počet dětí na jednu ženu na 1,13. A důvody. "Faktorů je mnoho. K těm dříve zmíněným přibyly velké možnosti volby a antikoncepce."

Celý článek naleznete na serveru www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=632185

Prohledat jednotlivé výrazy - Konec babyboomu. Silné ročníky odrodily a přišla krize

Konec , babyboomu. , Silné , ročníky , odrodily , a , přišla , krize ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka